Brzdy a jak se jim věnovat!

27. listopadu 2015 v 10:12

Autor: Karel Táborský
Fotografie: yamaha, astron studio

Velikost textu: smaller normal bigger

Spousta lidí řeší co největší výkon... Hm, ale málokdo se zamyslel nad tím, že mnohem těžší než motorku rychle rozjet, je motorku spolehlivě a co nejrychleji zastavit ...

Dovolte nám pár tipů, které nestojí majlant a určitě vám pomůžou. Brzdění je totiž opravdu veledůležité a každá chvilka, kdy se jim budete věnovat, se ve výsledku vyplatí. A po radách jak se chovat při samotném brždění, se sluší přidat i pár praktických rad k tomu, v jakém stavu by měly být brzdy na motorce...


 

Destičky

Každý výrobce dává do svých motorek vyzkoušené destičky, které fungují dobře s použitými brzdovými kotouči. To ale neznamená, že neexistují destičky lepší. Můžete si vybrat z různých směsí – od standardních přes sinterované, karbonové až po čistě závodní. Rozdíly v nich jsou markantní, a to jak v cenách, tak i ve výsledném brzdném účinku.

Pro použití na silnici nedoporučujeme závodní destičky, protože ty nejdříve potřebují zahřát, aby správně fungovaly. Navíc v dešti může být jejich použití hodně nebezpečné. K některým typům se doporučuje vyměnit i brzdové kotouče, protože by ty originální mohly „sežrat“. Správný prodejce by vám měl poradit, na co se dané destičky hodí.


 

Opletené hadice

Tohle je investice kolem dvou tisíc a rozhodně se vyplatí. Většina motorek je totiž vybavena gumovými hadicemi, které sice brzdí, ale při opravdu velkém tlaku se rozpínají a brzdný účinek není takový, jaký by mohl být.

Proto je doporučujeme vyměnit za hadice opletené, které se i při tom obrovském tlaku, který v brzdové soustavě vzniká, nerozpínají, a vy tak budete mít z brzd mnohem lepší pocit. Dají se koupit i v různých barvách už s nalisovanými konci, takže to můžete brát i jako zajímavý designový doplněk.


 

Výběr pumpy

Většina starších motorek je vybavena axiální brzdovou pumpou, která nemá zdaleka tak dobrou dávkovatelnost jako radiální. U axiální pumpy je pístek, který tlačí na kapalinu, rovnoběžně s řidítky. U radiální pumpy je k řidítkům kolmo, a to dává brzdě mnohem lepší dávkovatelnost. Radiální pumpu od některého z renomovaných výrobců seženete už kolem šesti tisíc korun a tahle investice se opravdu vyplatí.
 

Brzdová kapalina

Výrobci doporučují výměnu brzdové kapaliny po dvou letech provozu motorky, ale nic nepokazíte tím, když ji vyměníte každé jaro, než vyjedete. A pokud jezdíte hodně na okruhu, tak doporučujeme výměnu každého půl roku.

Brzdová kapalina na sebe totiž váže vodu, a tím pádem se časem snižuje její účinnost (proto nekupujte velkou butylku, kterou necháte dlouho ležet v garáži, ale pořiďte si vždycky jenom malé množství, které opravdu spotřebujete). Je to investice v řádu stokoruny a protlačit novou brzdovku oběhem je práce na deset minut.


 

Čistota především

Brzdy je potřeba – jako všechno – pravidelně čistit. Zamezíte tak zareznutí brzdových pístků, což se často vyskytuje u starších motorek. Brzdy čistěte prostředky, které jsou k tomu určené, a nic nezkazíte tím, když je občas pořádně vyfoukáte kompresorem. Uvidíte sami, kolik bordelu z brzdových třmenů vyletí.

 


Hodnocení článku:
1 2 3 4 5

Sdílej

TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Diskuse: 9 komentářů

Zubr CKC 1. února 2012, 17:48 | 2 0

Zubr CKC
Jaký rozdíl je v axiální a radiální pumpě , to si moc jistý nejsem u nich zřejmě hraje roli průměr pístku a páky samotné páčky. Rad. má větší pístek a větší pákový převod, jiný rozdíl v tom snad není, možná proto je citlivější.

pylot 1. února 2012, 17:30 | 0 0

vidle
ZubrCKC> Nenapadlo me koukat se na to z pohledu krouceni vidle. Diky. :-)

pylot 1. února 2012, 17:28 | 0 0

pumpa
Sypu si popel na hlavu, u ty pumpy rozdil je. Konecne jsem nasel cloveka kterej i to popsal. Tak at z toho maji i jini: Radialni pumpa ma linearni prevod, kdezto axialni ma prevod nelinearni.
JiraGSF> Ano paka mi rika a myslim ze celkem dost. Nejaky vzdelani uz jsem taky utrpel. A zkusenosti mi taky rikaji, ale je treba bejt opatrnej protoze casto jsou za zkusenosti vydavany i famy a povery.

Zubr CKC 1. února 2012, 17:28 | 4 0

Zubr CKC
pylote, rozdíl v uchycení třmenu je takový, že axiálně uchycený třmen má tendenci se tlačit do vnitřku kola, jeho uchycení se spolu s vydlí kroutí, tím i bočně tlačí na kotouč a proto snižuje ůčinost i citlivost. Radiální uchycení naopak tím, že je třmen přišroubován, jak nahoře tak dole, snižuje ohybový moment, a také je situován k ose kola a tím je eliminován skrut vydle. Samotná hřídel kola to vše ještě zpevňuje.

Jiří Jíra Mráz 1. února 2012, 16:43 | 2 0

Jíra
to Pylot ...říká ti něco páka? a víš co znamená slovo zkušenosti??

pylot 1. února 2012, 16:01 | 0 2

pumpa
A jeste bych si dovolil podotknout, ze to ze radialni pumpa ma obecne lepsi davkovatelnost je taky dost sporny. Z hlediska mechaniky je to to samy a axalni brzda muze bejt stejne dobra jako radialni.

pylot 1. února 2012, 14:33 | 0 3

Nadobka
Mno tezko rict jak je to s tou paskou. Nicmene nechavat otevrenou nadobku je chujovina. Brzdovka je hygroskopicka a pres noc do sebe bude tahat vlhkost. Tim se snizuje jeji bod varu a snaz pak brzdy odvarite. Navic kazda nadobka ma svoje odvzdusneni uz vyreseny. U me na SV je to reseny pomoci gumovy membrany, ktera dovoluje kapaline hejbat se. Otevirat tu nadobku je blbost.

pylot 1. února 2012, 13:58 | 0 3

pumpa
A jeste dotaz. Cim je to dany ze v radialni brzde je lepsi cit? Vzdyt z hlediska mechaniky je uplne jedno jestli je radialni a nebo axialni? Nikdo mi nikdy nebyl schopnej na tohle odpovedet.

pylot 1. února 2012, 13:56 | 0 3

odvzdusneni
To s tou zmacknutou brzdou pres noc bude pekna kravina. Kdyz zvysim tlak v soustave, tak ho zvysim ve vsech smerech stejne. Co potom tlaci ty bublinky nahoru? Naopak kdyz jsou stlaceny do mensiho prostoru tak jejich ztlakova sila je jeste mensi.... Rek bych ze to je peknej blabol...


Přidat komentář:

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme, abyste se u nás cítili dobře, proto diskuse hlídáme a příspěvky, které jsou v rozporu s Kodexem diskutéra, mažeme.

Aktuální číslo

4/2017 Archiv

TOPlist