Poslední etapu vyhrál Barreda Bort, celkovým vítězem je ale počtvrté v kariéře Marc Coma. Nás může těšit, že David Pabiška byl klasifikován na skvělém 18. místě, což při šestém startu na motocyklu (v roce 2012 jel ještě jako druhý řidič kamiónu) je jeho nejlepší výsledek kariéry

Sobota 18. ledna 2014 – 13. etapa
La Serena – Valparaíso (378 km spojovací část; 157 km rychlostní zkouška)
Je tu poslední etapa a s ní poslední výzva Rally Dakar 2014. Soutěžící budou muset vystoupat do vysokých hor plných vzrostlých kaktusů. Radost z dokončené rally se blíží, ale statistiky nelžou – každý rok jeden, ale i více soutěžících z čelních pozicích, v této fázi soutěže přijde o své naděje na dobrý výsledek. Je proto třeba jet neustále s velkou dávkou opatrnosti. Dokonce i takto blízko cíle je nejlepším spojencem všech závodníků dokonalá bdělost. Jen tak si mohou soutěžící zajistit svou přítomnost na finální cílové rampě.

————————————————————————

Popáté Barreda
Vítězem poslední etapy Rally Dakar 2014 se stal španělský tovární jezdec Hondy Joan Barreda Bort, který využil penalizace Cyrila Desprese. Po včerejším zklamání ze ztráty celkového druhého místa je dnešní rámcové vítězství (páté etapové v letošním závodě) alespoň malou útěchou pro jednoho z nejlepších jezdců letošního závodu.
V etapě byl původně první Cyril Despres, který ale byl v cíli dodatečně penalizován pěti minutami a tím klesl na pátou pozici.

Coma počtvrté vítězem Dakaru
Doslova profesorský výkon předvedl v letošním roce španělský nestor dálkových rally Marc Coma. Ten se do čela rally dostal v páté etapě a již zde zůstal až do průjezdu cílem, kde nakonec byl bezmála o dvě hodiny rychlejší, než jeho týmový kolega a krajan, celkově druhý Jordi Viladoms. Ten ve svém devátém Dakaru kariéry zaznamenal nejlepší výsledek, když se mu podařilo o necelých osm minut odsunout na třetí místo letošního nejlepšího jezdce Yamahy, Oliviera Paina z Francie, pro něhož je zisk pódia životním výsledkem.

Slováci mohou být hrdí na své jezdce
Výborný Dakar mají za sebou slovenští jezdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš. I dnes oba patřili k nejlepším a jen těsně jim unikla pozice v elitní top ten, když Jakeš skončil jedenáctý a Svitko dvanáctý. V celkové klasifikaci se Svitkovi do top ten podařilo proniknout a nakonec domů z pátého Dakaru kariéry odlétá s devátou pozicí. Ivan Jakeš startoval na svém sedmém Dakaru a i když nedokázal navázat na čtvrté místo z loňského roku, je jeho 11. místo celkově jistě dalším výborným výsledkem.

Pabiška s historickým úspěchem
Z dvojice českých jezdců na startu rally se do cíle dostal pouze David Pabiška. Náročnost letošního závodu ukazuje velké množství odstoupivších jezdců, když ze 174 na startu se jich do cíle dostalo pouze 78. Nás může těšit, že David byl klasifikován na skvělém 18. místě, což při šestém startu na motocyklu (v roce 2012 jel ještě jako druhý řidič kamiónu) je jeho nejlepší výsledek kariéry.

Casale nejlepším čtyřkolkářem
Vítězem kategorie čtyřkolek se stal Chilan Ignacio Nicolas Casale, který dnes vyhrál etapu do cílové destinace. Bylo to jeho letošní sedmé etapové vítězství. Casale se po odstoupení Marcose Patronelliho stal jednoznačným lídrem soutěže, což potvrzoval svými výsledky, kdy od 5. etapy končil vždy pouze na prvním nebo druhém místě. Při svém pátém Dakaru, třetím na čtyřkolce, se prosadil na celkové vítězství, čímž zlepšil svůj dosavadní nejlepší výsledek, kterým bylo jeho loňské druhé místo.

Marc Coma

Hlasy z bivaku:

Marc Coma
„Mám silné, osobní pocity. Je to kvůli velkým obětem a tvrdé práci. Dakar je extrémní závod plný vzestupů a pádů. Při vzpomínce na loňský rok si uvědomuji, že jsem nemohl startovat a nyní jsem zde a vyhrál jsem. Rád bych poděkoval lidem okolo mne, kteří mi umožnili návrat. Pokaždé, když jsem tuto rally vyhrál, tak si říkám, že si to musím vychutnat a udělám to i tentokrát, a to se svými blízkými a rodinou. Nevím, jestli se mi ještě někdy podaří znovu vyhrát, ale rozhodně se o to pokusím a udělám kvůli tomu vše.“

Jordi Viladoms
„Jsem ohromen! Toto je pro mne obrovské, zejména po roce, kdy jsem vypadl. Cítím se z tohoto výsledku jako v nebi.“

Olivier Pain
„Tento Dakar byl plný emocí. Měl jsem velmi těžký první týden, ale do druhého týdne jsem dal vše a podařilo se dojet do cíle na stupně vítězů. V den volna jsem byl 40 minut za pódiem, ale neustále jsem na něj myslel. Krok za krokem jsem se blížil k Jordimu a pak těžil ze včerejší smůly Joana. Dnes ráno jsem nebyl nervózní, jen jsem se těšil na konec.“

Cyril Despres
„Bojoval jsem až do konce, ale takové je závodění. Nikdy se nevzdávám. Bylo pro mne důležité, abych odlétal bez výčitek. Byla to zábava a pozitivní zkušenosti. Opět to bylo něco jiného, jiný Dakar. Snažil jsem se a věřil, že by to mohlo vyjít. No, alespoň jsme se dozvěděli mnoho důležitých informací. Řeknu vám, že není snadné udělat vývoj motocyklu pro Dakar během několika dní, ale pokusili jsme se o to.“

Juan Barreda Bort
„Ztráta stupňů vítězů, po mém včerejším pádě, byl jedním z nejhorších zážitků, které jsem měl. Celkově to byl ale velmi dobrý závod a důležitá zkušenost. Každý den jsem se snažil o nejlepší výkon, včera to bylo možná až příliš. Jsem rád, že jsem dojel až do cíle a během těchto dvou týdnů získal mnoho etapových úspěchů. Vím, kde se můžu zlepšit a vrátit se ještě silnější. Chtěl bych poděkovat týmu za perfektní práci a za celoroční podporu. Díky Hondě, která mi dala superrychlé CRF450. Díky také mému týmovému kolegovi Paulo Goncalvesovi, který po odstoupení zůstal se mnou a hodně mi pomáhal. Věřím, že kdyby byl v závodě i včera, tak by mé problémy byly dříve opraveny a ztráta by nebyla tak velká.“

Ignacio Nicolas Casale
„Vyhrál jsem a jsem v sedmém nebi. Nemám slov. Posledních 20-30 kilometrů bylo úžasných. Davy lidí mne povzbuzovaly. Nikdy bych si na tohle ani nepomyslel. Bylo to ale obrovské úsilí, které přineslo své ovoce. Rád bych chilské vládě poděkoval za divokou kartu, která mi pomohla se sem dostat, stejně tak mé rodině, mým přátelům a sponzorům. Nyní je čas na odpočinek a dovolenou. Doufám, že všichni v Chile budou toto vítězství oslavovat. Ukazuje to, že pokud chcete a ujdete tu dlouhou cestu, můžete dokázat to nejlepší.“

Rally Dakar 2014 – 13. etapa (motocykly)