Neseme noviny ze zámoří, konkrétně od mistra Buella. Pro EBR je SX třetí motorkou, po závodním speciálu 1190 RS a silniční verzi 1190 RX

se pustily do naháče, což se vzhledem k historii Erika Buella dalo čekat. A stejně, jako to dělají velcí výrobci, ani u EBR se nevymýšlely žádné zázraky a použil se základ z RX. Mluvíme tedy o hliníkovém litém rámu s integrovanou palivovou nádrží doplněném příhradovou podsedlovkou a v něm uloženém motoru Rotax Helicon.

U motoru se na chvilku pozastavme. Jeho vývoj začal Buell s Rotaxem ještě pod křídly Harley-Davidsonu, a když ho mateřská společnost opustila, odkoupil všechny motory a ve vývoji pokračoval. U supersportu SX se mu podařilo z véčkového (72°) dvouválce o objemu 1190 cm3 dostat fantastických 195 koní, silničák RX má maximální výkon o kousek nižší – 185 koní, doplněný o 138 Nm točivého momentu. Jak moc bude křivka upravena u naháče, to zatím nevíme, ale dá se předpokládat, že to bude tak 20 koní dolů a větší zátah ve spodních a středních otáčkách.

Erik Buell velmi dobře ví, že výkon není všechno, důležitý je také podvozek a hmotnost. Ta se usadila na hodnotě 190 kg (suchá), což je také hodně sympatický údaj. O tlumicí komponenty se postarala firma Showa, brzdy u Buella tradičně s jedním předním kotoučem uchyceným po obvodu ráfku (osmipístek Nissin ZTL2).


 

EBR silniční verze 1190 RX

Fantastická jsou lehká hliníková kola. Ze silniční verze RX pak naháč přebírá také výfukovou soustavu a elektroniku, včetně TFT displeje na palubce a LED světel. Každopádně jsme rádi, že se mistr Buell drží a jeho firma jde nahoru. Jako bonus pak přidáváme srovnávací video-test EBR 1190RX vs. Ducati Panigale – užijte si to…

 

Foto: archiv

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno