Guy Martin pokořil rekord na stěně smrti

1. dubna 2016 v 18:14

Autor: Jan "Somik" Somerauer
Fotografie: www.channel4.com

Velikost textu: smaller normal bigger

Vydat se s motorkou na kolmou stěnu a stát se na ní nejrychlejším mužem planety? Další z úkolů pro legendu road racingu Guye Martina ...

Wall of Death, neboli stěna smrti – u nás rozšířená není, ale v západní Evropě a USA jde o oblíbenou kratochvíli. Jeden nebo více šílenců vyrazí s motorkou do dřevěného válce a projíždí se po kolmé stěně. Už to samo o sobě zní šíleně, ale co teprve, když si to spojíme s rychlostí 125,5 km/h (78,15 mph)?

 

Ano, čtete správně, přesně tohle je výsledná rychlost pokusu o překonání světového rekorku, který proběhl v pondělí v britském Lincolnshire. Martin jí dosáhl na tříválcovém BSA 750 cm3 z vlastní dílny po té, co se o rekord pokusil na novém Indianu Scout. Původní rekord na hranici 60 mph (96,6 km/h) se mu povedlo překonat o pořádnou porci. Na stěně smrti o průměru 37 metrů musel při maximální rychlosti vydržet přetížení přes 6 g, což je hodnota, se kterou se setkávají například jezdci Formule 1.

Velmi zajímavé z pohledu českých médií je to, že celý pokus o rekord přenášela živě veřejnoprávní televizní stanice Channel 4, která si z toho udělala 100 minutový pořad v primetime. Samotný Guy Martin se k tomu postavil, jak je u něj obvyklé, s nadšením. Zároveň ale vtipkoval, že musí brzy domů, protože ho druhý den čeká náročná oprava kamionu, což je práce, kterou se tento závodník živí. Už dříve se Martin nechal slyšet, že letos vynechá legendární závod TT Isle of Man (zde) a bude se soustředit na jiné projekty. Jedním z nich je například pokus o překonání rychlostního rekordu na jezeře Bonneville, o kterém jsme vás informovali vloni (zde). Držíme palce!


Hodnocení článku:
1 2 3 4 5

Sdílej

TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Diskuse: Žádný komentář

Žádné příspěvky. Buďte první!

Přidat komentář:

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme, abyste se u nás cítili dobře, proto diskuse hlídáme a příspěvky, které jsou v rozporu s Kodexem diskutéra, mažeme.

TOPlist