H-D postavilo závodní speciál ze Street 750

30. května 2016 v 22:50

Autor: Jan "Somik" Somerauer
Fotografie: Harley-Davidson

Velikost textu: smaller normal bigger

Vzpomínka na legendární XR750, ale také plnohodnotný závoďák na v zámoří tolik oblíbené závody flat tracků – tolik novinka z dílny H-D s názvem XG750R ...

V Evropě spojení Harley-Davidson a sport nezní příliš obvykle. Pravda, jak dragstery, tak flattracky, tedy obě disciplíny, ve kterých tyto americké stroje vynikají, jsou u nás stále hodně okrajovými. Ovšem budeme-li mluvit o flatu, v tom H-D dlouhodobě kraluje a v zámořském poháru AMA dlouhodobě sbírá jedno vítězství za druhým. Nyní na to v Millwaukee přichystali novou motorku.

 

XR750 byl dlouhá leta ceněný flatový speciál. Vzduchem chlazený motor s úhlem válců tradičně 45° dosahoval výkonů přes sto koní, což je na nezpevněné povrchy víc, než dost a díky svojí síle a ovladatelnosti se stal na poli americké ploché dráhy legendou. Nebylo sice jednoduché a už vůbec ne levné se k němu dostat, ale pár kousků se potuluje dokonce i v Čechách. Nyní má dojít k doplnění nabídky, možná i ke střídání.

 

Specializovaný tým Harley-Davidson Screamin´Eagle představil minulí víkend svůj první kompletně inovovaný závodní motocykl XG750R. Jeho premiéra proběhla v neděli 29. května v Illinois v nejadrenalinovějším závodě na nezpevněné flat-trackové dráze v USA - AMA Pro Springfield Mile. Na nový XG750R usedne v této sezóně závodník Davis Fisher, který je veřejnosti znám už jako jezdec týmu Vance&Hines.

 

Motocykl Harley-Davidson XG750R má vodou chlazený motor Revolution X V-Twin. Ten byl původně určen pro sériový model Street 750, se kterým zároveň sdílí také hlavní část rámu. Obojí samozřejmě upraveno pro závodní účely, o výkonech a hmotnostech zatím tým svorně mlčí.

 

„Harley-Davidson XG750R už při samotném testování a prvních závodech v této sezóně ukázal svůj obrovský potenciál. Samozřejmě, jako u každého nového flat-track motocyklu bude práce na jeho úpravách a vývoji probíhat postupně,“ říká Kris Schoonover, manažer závodních motocyklů Harley-Davidson a dodává: „Jsme nadšeni, že můžeme v testování nového sportovního motocyklu H-D pokračovat přímo v prostředí trati a v reálné světové konkurenci. Budeme tak postupně hodnotit výkon motocyklu a našich továrních jezdců, aby mohla naše jednička Brad Baker také brzy přesedlat na nový XG750R.“

 

XG750R je ostrým závodním strojem a zatím nebude nabízen k volnému prodeji. Dá se ale předpokládat, že postupem času, až budou vyladěny všechny mouchy, objeví se v katalogu závodních dílů a speciálů. A že by to znamenalo také předzvěst nějakého toho sériového flat trackem inspirovaného modelu?


Hodnocení článku:
1 2 3 4 5

Sdílej

TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Fotografie

Diskuse: Žádný komentář

Žádné příspěvky. Buďte první!

Přidat komentář:

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme, abyste se u nás cítili dobře, proto diskuse hlídáme a příspěvky, které jsou v rozporu s Kodexem diskutéra, mažeme.

TOPlist