Jak jezdit: čteme dopravu ve městě + video BESIP

10. února 2017 v 20:29

Autor: BESIP
Fotografie: Honza Karásek, youtube

Velikost textu: smaller normal bigger

Nehodové lokality - Městský provoz. Nové video od BESIPu skvěle poukazuje na všechno to, na co si máte dát pozor při jízdě ve městě, mezi auty a v místech s nekvalitním povrchem. Dobrý počin, věnujte mu 5 minut svého života ...

Na silnici platí základní poučky: držet se dál od obrubníků a buďte pořád připravený na to, že vám to tam někdo „pošle". Tohle vás ve většině autoškol nenaučí, což je hrozná škoda. Pokaždý, když se chystám předjet nějaký auto, přemýšlím o tom, jestli najednou bez blinkru nezatočí doleva.

Jsem sice ještě relativně mladej, ale na motorce jezdím od patnácti, takže už mám nějakých patnáct let zkušeností. Ale přesto mě vždycky zamrazí, když vidím někoho před sebou. Takže teď si řekneme základní fakta, jak se na silnici chovat:

 

Koukejte skrz zadní okno na řidiče, jestli se občas podívá do zrcátka, tak se ujistíte, že vás viděl. Podle typu řidiče (člověka) se dá docela dobře odhadnout, jestli něco nepředvídatelnýho neprovede. Kloboučkáři a lidi s čepicema obecně, blondýnky v SUVčkách atd. jsou největším nebezpečím.

Dávejte bacha na to, jak se auto na silnici chová. Pokud se mu začínají točit kola nebo je lehce mimo stopu, může to znamenat, že najednou prudce změní směr a vy skončíte pod jeho koly nebo na přední kapotě.

Všímejte si poznávacích značek a nápisů na osobních autech i náklaďácích. Může vám to pomoci líp odhadnout, kam se dotyčný chystá jet. Když potkáte ve velkým městě káru s naprosto cizí SPZ, je jasný, že jde o člověka „od pryč", takže je skoro tutovka, že něco vyvede.

 

Pár dobrých tipů MH:

-         Hodně si pomůžete tím, že si uděláte trochu prostoru pro výhled dopředu. Vždycky se ujistěte, že vás ten druhej řidič viděl.

-         Když si nejste úplně na sto procent jistí, že vás druhej šofér viděl, lehce přibrzděte, což bude stačit na to, aby se stlačila vidlice, a tak prakticky bliknete předním světlem.

-         Člověk s telefonem v ruce a navigací na skle nebude dávat takovej pozor na ostatní řidiče, jak by si zasloužili. Typ auta občas taky pomůže – béžová Fabie s černýma nárazníkama, ve který jede strejda s čepicí, nebo modrá Impreza, Evo, Emtrojka s pojančenýma mlaďasama, který si to s vámi chtějí rozdat na mokrým kruháči. Na ty vždycky bacha!

-         Pokud předjíždíte pomalejší auto, dejte ohromnej pozor, zda náhodou řidič někoho před sebe nepouštěl (auto z vedlejší, chodce na přechodu).


Hodnocení článku:
1 2 3 4 5

Sdílej

TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Diskuse: 9 komentářů

Ondřej G. 16. března 2016, 16:59 | 2 0

Velice dobré video.
Velice dobré video.
Jezdím v Praze a přesně s těmito situacemi se potkávám dennodenně . Je třeba jezdit plynule, ukazovat se a maximálně předvídat. Pak na silnici nikomu nepřekážíte. A nakonec se i ta kolona pozvolna rozestoupí, protože většina řidičů aut (mě nevyjímaje) si uvědomuje, že motorka se protáhne.

JJ 7. října 2012, 16:46 | 0 0

Jak jezdit:
Včera mě při odbočování na výjezdu z kruhovém objezdu podjel zprava idiot s tím přihlouplým farmářským americkým autem. A to jsem už od půlky kruháče blikal - zachránil mě pohled do zrcátka - takže moje pravidlo je dívat se často do zrcátek i v situaci, kdy to není obvyklé :-(

moron 28. září 2012, 9:59 | 3 0

moron
Ghostxx: přesně tak, zvlášť na octávkáře bacha, jsou to idioti...netuším proč, ale příjde mi to skoro jako pravidlo. Rádoby závodníci s tdi.

Ghostxx 21. března 2012, 21:22 | 7 1

a
Když se mně někdo na silnici pokoušel zabít (několikrát jsem měl pocit, že schválně), v 90 % případů měl na zadku logo TDI a koncernový vůz. U ničeho jiného jsem takovou pravidelnost nevysledoval a nemám zrovna málo najeto.

Rondalus 12. září 2011, 16:26 | 1 0


Jo to jsem uz v patek koukal, dobrej serial. Jen teda vtesinu veci, zvlast tech na kery je potreba reagovat automaticky, si clovek zapamatuje az po tom co se mu stanou.. precteni v casaku je urcite dobry pro pripomenuti atd, ale nevim jestli se to realne vybavi pri krizovce.
Urcite to pomuze k rozsireni situaci k predvidani

Rondalus 12. září 2011, 13:33 | 1 0


Cau kluci
Taky me jeste napadli dve veci. Nekde jsem cetl, ze doporucujete jezdit k levemu okraji pruhu...na to taky docela bacha. Jednou se mi stalo, ze sem jelo asi tak kilo po levy strane pruhu, proti me ve svym pruhu nakladak s korbou, kterou ten debil nemel zamknout a proti moji hlave se mi otevrely dvere ty jeho korby.. proletely mi kousek od hlavy. V tu chvili by to byla jista dekapitulace

A dalsi vec, to se mi stalo minulej tejden, asi je to znamy, ale me to v tu chvili nedoslo. Jsem stal na svetlech za nejakym pickupem (uprostred pruhu) a nejednou ten vorech dal zpatecku a najel do me a i pres troubeni se zastavil az o moje predni kolo. Dyz vybech tak rikal, ze me nevidel... tomu verim, pac se mi to jednou v aute stalo, ze sem couval, koukal jsem do levyho a pravyho a naboural sem do lampy kery byla presne veprotred zamnou kousek za autem
Takze z tohodle plynu stat dost daleko aby videl i v bocnich zrcatkach a nebo na strasne pruhu.. zvlast kamiony, dodavky atd...
Mimochodem nemel na svetelny krizovatce vubec co couvat, ale to je jina...

Ingot 1. září 2011, 23:35 | 1 0

Od autaře
Mám víc nachozeno než naježděno na mašině, ale autem jezdím 14 let, takže pár postřehů, o jejichž platnosti se denně přesvědčuji: U ve značce hlásí prUser, starej chlap horší blondýny v SUV, chodci nechápou, že brzdná dráha není pojem z pohádek, děti můžou udělat COKOLIV. Ta poslední je spíš pro cyklovoly a když už jsme u nich... jezdí na červenou, jednosměrkou v protisměru a zásadně se tváří, že mají právo na vše. V autě je mi to egal, lak se opraví... ale na mašině to může bolet...

Karel Táborský 19. května 2011, 10:40 | 0 0

Tipy
Jirko, moc díky za další cenný tipy. Přesně tohle je způsob, jakým se dá pomoct co nejvíc lidem. Super!

Jirka Z. 19. května 2011, 10:16 | 4 0

more tips
Ahoj, po cca 15 letech jsem si udělal obdobnou sadu zásad co uvádíš v článku. Ještě bych snad přidal:
- Míjíte-li řadu stojících aut, dobře si všimněte, v kterém z nich někdo sedí za volantem. Dost pravděpodobně bude vyjíždět z řady a pokud dřív vyjede než se podívá do zrcátka, máte trabl.
- kromě pohledu skrz zadní okno koukejte do zpětných zrcátek aut před vámi. Hlavně v zácpách, míjených kolonách, ve městě. Budete vědět s kým máte tu čest, jestli to zrcátko používá, máte-li oční kontakt (a jak se u něj ten týpek tváří:)).
- mějte přehled odkud svítí slunce, hlavně v ranních a večerních hodinách, když je nízko. Svítí-li vám dozad, nejste dost dobře vidět v zrcátku aut co předjíždíte a oslnění protijedoucí řidiči (s přivřenýma očima a shozeným stínítkem) na tom nejsou o moc líp... Stejný handicap platí samozřejmě i pro vás coby motocyklistu (zrcátko zalitý sluneční září schová kdeco, ikdyž není moc pravděpodobný že by vás někdo předjížděl :)).


Přidat komentář:

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme, abyste se u nás cítili dobře, proto diskuse hlídáme a příspěvky, které jsou v rozporu s Kodexem diskutéra, mažeme.

Aktuální číslo

4/2017 Archiv

TOPlist