Rally Dakar skončila fantastickým výsledkem pro Slovensko, které bere první a druhé etapové místo, celkovým vítězem se popáté stal Marc Coma ze Španělska

Sobota 17. ledna 2015 – 13. etapa
Rosario – Buenos Aires (219 km spojovací část; 174 km rychlostní zkouška)
Žádný z jezdců Rally Dakaru si nemůže být jistý svou pozicí během posledního dne, a to z dobrého důvodu, protože každý rok alespoň jeden závodník odstoupí v této závěrečné fázi. Pozor je potřeba dát si na rychlých tratích rychlostní zkoušky. Cíl Rally Dakar 2015 bude v areálu Technopolis v Buenos Aires.

————————————————————————

Zkrácení rychlostní zkoušky
Dnešní rychlostní zkouška byla zkrácená. Oproti původnímu plánu byl cíl na CP2, tedy na 101. kilometru původní délky. Důvodem byl silný déšť, který učinil kamenitou cestu velmi kluzkou a tím nebezpečnou.

Absolutní vrchol pro Slovensko
Doslova fantastickým výsledkem pro Slovensko skončila dnešní závěrečné etapa Rally Dakar 2015. Ivan Jakeš v celkové klasifikaci zabojoval o osmé místo, od kterého jej dělily pouhé dvě minuty. Od prvních kilometrů tak jeho jméno svítilo na první pozici, ale Laia Sanz, která osmou pozici v celkové klasifikaci hájila, se nehodlala dobrovolně vzdát a na WP1 i WP2 figurovala jen několik sekund za Jakešem. Slovenský jezdec naplno tahal až do cíle etapy, kde se radoval ze svého druhého etapového vítězství.
V závěru měřeného úseku se do problému dostala Laia Sanz, která ztratila sedm minut a tím i celkovou osmou pozici. Na tu se posunul právě Ivan Jakeš, ale i deváté místo je pro Mistryni světa v trialu a enduru skvělým výsledkem, zejména poté, že tím zajistila ženskému sportu historicky nejlepší umístění v Rally Dakar kategorie motocyklů.
Aby toho nebylo pro slovenské fanoušky málo, tak skvěle se dnes ukázal také Štefan Svitko, který měl za jistých okolností stále šanci na celkové pódium. Štefan zajel vynikající etapu a v cíli se tak mohl radovat z druhé pozice, když nestačil pouze na vítězného krajana. V celkové klasifikaci patří Svitkovi pátá pozice, čímž si vyrovnal svůj nejlepší výsledek v nejtěžším motocyklovém závodě planety.

Celkovým vítězem popáté
Před startem dnešní etapy bylo v podstatě o vítězi rozhodnuto, když Španěl Marc Coma měl na druhého v pořadí náskok 18 minut. Tovární jezdec KTM dle předpokladu nezaváhal a pátým místem v etapě si dojel pro svůj pátý titul dakarského vítěze.
Na druhém místě celkové klasifikace skončil Paulo Goncalves, který měl dnes celou etapu doprovod v podobě týmových kolegů Joana Barredy Borta a Heldera Rodriguese, kteří na něj na startu počkali a následně ho doprovodili až do cíle etapy, a to z důvodu případné rychlé reakce při nenadálém technickém problému. Honda tak udělala maximum k tomu, aby její jezdec obsadil celkové druhé místo, a to se i podařilo. Goncalves, startující na svém devátém Dakaru kariéry, tak získal první pódium, jež je zcela pochopitelně jeho životním výsledkem.
Na třetím místě celkově skončil nováček soutěže, Australan Toby Price. Tento bývalý motokrosař, který před několika lety konvertoval k enduru, startoval se špičkovým továrním motocyklem KTM a svým výkonem rozhodně udělal zaměstnavateli radost, zejména pak poté, kdy celkové třetí místo podložil jedním etapovým vítězstvím a dalšími třemi pódiovými výsledky.

Španěl Marc Coma

Nejlepší z Čechů je nováček Onřej Klimčiw
Do závěrečné etapy, která byla specifická tím, že se do ní startovalo v opačném pořadí, než bylo celkové pořadí po předposlední etapě, nastoupila i čtveřice českých jezdců. V cíli byl z nich nejrychlejší nováček rally Ondřej Klymčiw, který zajel dvacátý nejlepší čas. O dvě pozice za ním skončil David Pabiška, jeho týmový kolega Milan Engel dojel na 29. místě, zatímco Jan Veselý byl mezi 79 startujícími jezdci na 44. pozici.
V celkové klasifikaci je také nejlepší nováček Ondřej Klymčiw, který si domů veze výborné dvacáté místo. Nejzkušenější z našich, tedy David Pabiška, má za sebou další dobrý ročník, na jehož konci se může radovat z 24. místa. Nováček Milan Engel, který rally dokončil po včerejším těžkém pádu, může být také nadmíru spokojen, když v celkové klasifikaci skončil na 30. místě. Nejlepšího výsledku se dočkal Jan Veselý, který při svém šestém startu na rally využil stroj KTM k zisku 39. pozice.
Jen dodejme, že ze 161 startujících jezdců jich do cíle závodu dojelo pouze 79, tedy pouhá polovina z těch, kteří se před dvěma týdny vydali vstříc tomuto velkému dobrodružství. Bohužel mezi těmi, kteří se až do cíle nedostali, byl i náš Zdeněk Gottvald. Ten svou premiérovou pouť závodem Rally Dakar ukončil pro technické problémy s motocyklem již v čtvrté etapě.

Slovenský hrdina Štefan Svitko

Vítězem čtyřkolek poprvé Polák Sonik
Závěrečná etapa přinesla premiérového etapového vítěze kategorie čtyřkolek v podobě Jihoafričana Willema Saaijmana, jež tak skvěla zakončil svou první Rally Dakar kariéry. Šťastný však byl především polský reprezentant Rafal Sonik, který na Dakaru startoval posedmé, přičemž třikrát byl v cíli na pódiovém umístění (dvakrát třetí a vloni druhý). Sonik do dnešní etapy startoval s bezmála tříhodinovým náskokem na druhého Jeremiase Gonzaleze Ferioliho a mohl proto jet v poklidu. Nikoho tedy nepřekvapí jeho osmé místo v poslední etapě, kterým si dojel pro celkové vítězství.

Rally Dakar 2015 – 13. etapa (motocykly)
———————————————————

Rally Dakar 2015 – konečné pořadí (motocykly)
  1. Marc Coma (SPA, KTM 450 Rally Factory Replica) 46:03:49
  2. Paulo Goncalves (POR, Honda CRF 450 Rally) +16:53 / penalizace 17 minut /
  3. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Replica) +23:14
  4. Pablo Quintanilla (CHL, KTM 450 Rally Replica) +38:38
  6. Ruben Faria (POR, KTM 450 Rally Factory Replica) +1:57:50 / penalizace 41 minut /
  7. David Casteu (FRA, KTM 450 Rally Replica) +2:00:14
  9. Laia Sanz (SPA, Honda CRF 450 Rally) +2:24:21
10. Olivier Pain (FRA, Yamaha YZF 450 Rally) +3:09:09
DNF Zdeněk Gottvald (CZE, Husqvarna TE449 Rally)

Rally Dakar 2015 – 13. etapa (čtyřkolky)
  1. Willem Saaijman (RSA, Yamaha 700 Raptor) 1:05:05
  2. Christophe Declerck (FRA, Yamaha 700 Raptor) +00:06
  3. Daniel Domaszewski (ARG, Honda TRX 700 XX) +00:09
  4. Juan Carlos Carignani (ITA, Yamaha YFM 700R) +00:39
  5. Nelson Augusto Sanabria Galeano (PRY, Yamaha 700 Raptor) +03:42

Rally Dakar 2015 – konečné pořadí (čtyřkolky)
  1. Rafal Sonik (POL, Yamaha YFM700R Raptor) 57:18:39 / penalizace 15 minut /
  2. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +2:54:50
  3. Walter Nosiglia (BOL, Honda TRX 700 XX) +3:42:56 / penalizace 20 minut /
  4. Nelson Augusto Sanabria Galeano (PRY, Yamaha 700 Raptor) 4:08:57 / penalizace 0:30 minuty /