Kvalifikaci na VC Austrálie ovlivnilo počasí. Silný vítr a pár kapek deště předčasně ukončilo první část kvalifikace QP1 a vneslo svůj díl nervozity i do nejrychlejší části dne QP2. Přesto se základní stavení kameny letošní sezony příliš mnoho nepohnuly – Marc Marquez si dojel pro dvanácté pole position sezony

Ani speciální měkké asymetrické pneumatiky nic nezmůžou, když si postaví hlavu počasí. MotoGP neměla jednoduchou kvalifikaci a to napětí by se dalo krájet. A snad i proto takové výsledky. Marquez je člověk bez nervů, Crutchlow je z dětství (a Anglie) zvyklý závodit na úzkých tratích lemovaných trávníky. A Lorenzo má zkrátka zas dobrý období… Rozdíly na špičce nejsou ale vůbec velké a zítra se může stát skutečně cokoli!

Marc MarquezMarc Marquez

QP1: Dle předpokladů zajel nejrychlejší čas úvodní kvalifikace QP1 španělský jezdec Dani Pedrosa, který společně s Japoncem Hiroshi Aoyamou postoupil do druhé části kvalifikačních bojů. Náš Karel Abraham zajel čas 1:30,569, což znamenalo 5. čas v kvalifikaci, patnáctý celkově. Brněnský jezdec tak do závodu odstartuje z páté řady.

QP2: Pole position pro start královské kategorie na okruhu Phillip Island získal španělský šampión Marc Marquez, který se kvalifikoval časem 1:28,408. Na druhém místě skončil Cal Crutchlow, který byl o 0,234 sekundy pomalejší. Za britským jezdcem následovala další trojice jezdců, která od něj byla vzdálená do 33 setin, a to v pořadí třetí Jorge Lorenzo, čtvrtý Smith a pátý Pedrosa.

Jorge Lorenzo

Časový rozpis nedělních závodů najdeš …ZDE

Karel Abraham o kvalifikaci:

Kvalifikaci má za sebou i náš český zástupce v MotoGP. Abaja dnes po nezaviněné srážce se Španělem Danim Pedrosou v posledním volném tréninku a deštivé kvalifikaci obsadil konečné 16. místo a do nedělního závodu odstartuje z šesté řady na startovním roštu….

Karel Abraham

Dneska trošku průšvih, který jsem sice nezpůsobil, ale strašně negativně to ovlivnilo celý den. V posledním volném tréninku mě z motorky sundal Pedrosa. Pustil jsem ho před sebe, v zatáčce to zvedl a já to do něj zezadu napálil. Zaprvé jsem si docela natloukl, ale hlavně jsme přišli o podstatnou část tréninku. Jel jsem sice na druhé motorce, ale na té první jsme měli nachystané nějaké změny nastavení, které jsme pak už nestihli vyzkoušet.  Pedrosa se pak i omlouval, ale na tom už nezáleží. V kvalifikaci jsem si zajel rychlé kolo hned na začátku, ale byl tam velký prostor pro zlepšení. Bohužel však začalo pršet, všichni zajeli do boxů a šance na lepší umístění byla pryč. Ve finále ten čas není tak špatný a po tom všem, co se dnes stalo, můžeme být rádi, že je to tak, jak to je.“

23. Alex de Angelis (RSM, Forward Yamaha) +3,498

Moto3: Alex Marquez vyhrál taktickou bitvu v dnešní kvalifikaci nejslabší třídy, když zajel nové absolutně nejrychlejší kolo okruhu Phillip Island pro nejslabší kategorii, které mělo hodnotu 1:36,050 minuty. Na druhém místě skončil jeho týmový kolega a krajan Alex Rins, zatímco třetí byl Juanfran Guevara, což znamená, že první řada bude pouze ze španělských jezdců. Na krátkém okruhu v Austrálii bylo tradičně velmi mnoho jezdců v jedné sekundě, když do této hodnoty se vešel i náš Jakub Kornfeil, který odstartuje ze sedmnácté pozici poté, co jeho kvalifikační čas měl hodnotu 1:36,953. Karel Hanika se kvalifikoval časem 1:37,158, což znamená 18. pozici a na startu tak bude stát hned vedle Jakuba Kornfeila.

Moto2: Hned dva jezdci se při kvalifikaci střední třídy dostali pod hodnotu stávajícího absolutně nejrychlejšího kola. Tím, který ustanovil tento rekord na nové hodnotě, se stal Esteve Rabat, jež kvalifikaci vyhrál díky času 1:32,470. Na druhém místě skončil Francouz Johann Zarco, který byl pouze o 0,015 sekundy pomalejší. Třetím místem se pak může pochlubit Fin Mika Kallio.