Vítězem závodu královské kategorie se stal Španěl Jorge Lorenzo. Valentino Rossi nedojel kvůli technické závadě. Třetí protnul pásku Andrea Iannone. Naši kluci v nejmenší třídě nebodovali.

MOTOGP

Jorge Lorenzo předvedl do dnešního závodu doslova raketový start, když ze druhé řady šel ještě před první zatáčkou do čela startovního pole. Následujících 22 kol jezdil na čele, nicméně v posledním kole na něj zaútočil krajan Marc Marquez, ale Lorenzo dokázal najít ve své Yamaze potřebou rychlost a na cílové čáře nakonec továrního pilota Hondy o 0,019 sekundy porazit.

Za druhým Marquezem přijel do cíle třetí Andrea Iannone, který v posledním kole udolal druhého z pilotů Hondy, Daniho Pedrosu. Pětici nejrychlejších poté doplnil Andrea Dovizioso.

Závod nedokončilo několik jezdců, mezi kterými byl i vítěz kvalifikace Valentino Rossi. Italského multišampióna zradila technika, když již po několika kolech musel zastavit kvůli poruše motoru. Rossi tak v celkové klasifikaci ztratil na vedoucí dvojici Lorenzo, Marquerz. Na jeho kontě je nadále 78 bodů, zatímco aktuální lídr šampionátu, Jorge Lorenzo, má již 115 bodů a druhý Marq Marquez 105.

Dnešní závod byl také doprovozen překonáním nejvyšší maximální rychlosti dosažené v závodech Grand Prix celé její historie. Ital Andrea Iannone se dvakrát dostal přes hranici 354 km/h a nakonec stanovil novou rekordní hranici na rychlosti 354,9 km/h

MOTO2

Závod střední kategorie byl po několika kolech zastaven. Důvodem byl proražený nafukovací bezpečnostní vak ve 14. zatáčce, a to po nárazu motocyklu Xavi Viergeho, jež v této zatáčce havaroval. Závod byl restartován na 11. kol, ale několik jezdců nestihlo vyjet během jedné minuty na trať, ale pitlane opustili po vypršení doby pro tzv. zrychlený start. Trest přišel ještě na startovním roštu, kdy je pořadatelé začali vykazovat zpět na pit lane pro start z boxové uličky, ale trvalo to trochu déle a nastartované motocykly jezdců se začaly přehřívat. Jezdci vypínali stroje, maršálové to signalizovali žlutými vlajkami (je divné, že si toho komentátoři na Nově nevšimli) a došlo tedy na nejhorší, tedy na další zrušení a odložení závodu. Třetí pokus o závodění byl stanoven na pouhých 10 kol.

Vítězem tohoto desetikolového sprintu se nakonec stal úřadující šampión této třídy, Francouz Johann Zarco, který úspěšně odrazil atak nakonec druhého Lorenza Baldassariho. Třetí místo vybojoval Sam Lowes, který se tak vrátil do čela průběžné klasifikace, a to i díky tomu, že Alex Rins kvůli trestu za najetí na trať pod červeným světlem startoval ze závěru startovního roštu a do cíle se mu podařilo ztrátu dotáhnout „pouze“ na sedmé místo.

MOTO3

Vítězem zahajovacího závodu Grand Prix Itálie se na okruhu Mugello stal jihoafrický závodník Brad Binder, který ve více jak dvacetičlenné skupině našel nevětší rychlost do posledního průjezdu cílovou rovinkou. Jen o pouhých 0,038 sekundy ztráty přijel do cíle mladý Ital Fabio Di Giannantonio, pro něhož to byly nejen první body z Mistrovství světa v kariéře, ale především první pódium. Třetí místo poté obsadil další z mladých Italů, Francesco Bagnaia. Vedle této trojice projeli cílem ještě v jedné desetině od vítěze, čtvrtý Niccolo Antonelli a pátý Fabio Quartararo.

Na startu byla i česká dvojice Jakub Kornfeil a Karel Hanika. Oba naši jezdci bojovali ve vedoucí skupině o světové body, ale bohužel oba se celý závod drželi spíše na konci této obrovské skupiny. Cílem nakonec projel Kornfeil na 17. místě, Hanika byl dvacátý.