Pocta minulosti – BMW R 5 Hommage

25. května 2016 v 15:21

Autor: Jan "Somik" Somerauer
Fotografie: BMW Motorrad

Velikost textu: smaller normal bigger

O minulém víkendu proběhl na břehu italského jezera Como další ročník tradiční akce Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Té se každoročně účastní také BMW a představuje zde zajímavé koncepty. Letos se pochlubilo s poctou modelu R 5 ...

Concorso d’Eleganza Villa d’Este je pro automobilový a motocyklový svět významnou akcí. Každoročně se zde ukazují nejprestižnější sbírky, představují se nové modely i koncepty, vše se nese v duchu elegance. A pro BMW je tato akce každý rok příležitostí ukázat zajímavý koncept ať už z automobilového, nebo motocyklového světa. Název Hommage se zde už několikrát objevil, francouzský výraz pro „hold“ označoval několik moderních konceptů odkazujících na staré modely německého výrobce.

Tentokrát se na řadu dostalo oddělení BMW Motorrad, konkrétně tým kolem Oly Stenegärda, šéfdesignéra a kreativního ředitele oddělení Heritage BMW Motorrad. Ten si přizval ke spolupráci další dvě jména z customové scény, bratry Ronnyho a Benna Norenovi z firmy Noren Brothers. Ti dostali krásný základ v podobě motoru modelu R 5 z roku 1936 (oslava 80 let). Pětistovka pochází ze sbírky Sebastiana Gutsche a bylo na ní hodně práce, motor byl totiž po závodech už mnoho let nefunkční.

Bratři Norenovi ho ale bez problémů dali dohromady a nejen to. Povedlo se jim ho také vyšperkovat novými kryty z leštěného hliníku, výfuky s koncovkami RSD a také technikou libůstkou v podobě na zakázku vyrobeného kompresoru. Ten má podle slov Stenegärda „přivézt veterána do novodobého světa“. Technických kontrastů je tady víc. Motorka je sice postavena na původním rámu, ale například brzdy jsou špičkové moderní ISR, vpředu s šestipístkovým brzdičem. Rám je sice hardtail, ale na odpružení sedačky byl použit moderní tlumič.

Otázkou zůstává, zda je R 5 Hommage jen samostatným výstřelem do tmy, nebo jestli má jeho existence něco naznačit. Že by se třeba u BMW připravovalo další retro, tentokrát v bobber stylu? 


Hodnocení článku:
1 2 3 4 5

Sdílej

TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Fotografie

Diskuse: Žádný komentář

Žádné příspěvky. Buďte první!

Přidat komentář:

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme, abyste se u nás cítili dobře, proto diskuse hlídáme a příspěvky, které jsou v rozporu s Kodexem diskutéra, mažeme.

TOPlist