Dnešní etapu, která vrátila účastníky Rally Dakar do Argentiny, vyhrál španělský jezdec Joan Barreda Bort. Naši nejlepší jezdci stále na úrovni první dvacítky

Středa 14. ledna 2015 – 10. etapa
Calama – Salta (520 km spojovací část; 371 km rychlostní zkouška)
Motocyklisté a čtyřkolkáři vyrazí do své druhé maratónské etapy. Po přejezdu hranice Chile a Argentiny začne speciální etapa v Salinas Grandes, a to ve více jak 3600 metrů nad mořem. Nadmořská výška by měla omezit nadšení soupeřů. Závěr etapy bude velmi technický a tím i náročný. Trasa pak povede přes Paso de l’Acay, v nadmořské výšce 4970 metrů.

————————————————————————

Joan Barreda Bort potřetí
Španělský jezdec Juan Barreda Bort, který před dvěma dny díky problému s elektronikou jeho Hondy přišel o možnost vyhrát závod, se dnes radoval ze třetího letošního etapového vítězství, když po více jak čtyř hodinách ostré jízdy porazil druhého Marca Comu o 1:39 minuty. Třetí místo vybojoval Ruben Faria, čtvrtý byl nováček rally Toby Price a pátý Paulo Goncalves, jež na Comu ztratil přes dvě minuty a v celkovém pořadí tak do posledních tří etap vyrazí s cílem zlikvidovat 7:35 minuty ztráty, které ho dělí v celkovém pořadí od lídra závodu Marca Comy.

Slováci opět v top ten
Oba slovenští jezdci Štefan Svitko a Ivan Jakeš si opět připsali výsledek mezi elitní desítkou. V první části druhé maratónské etapy dojel Štefan Svitko na 6. místě a nadále tak figuruje na páté pozici průběžné klasifikace. Ivan Jakeš byl dnes devátý a stejná pozice mu patří i v celkové klasifikaci.

Trojice Čechů v první třicítce
Hned tři čeští jezdci se dnes podívali do elitní třicítky výsledku etapy. Nejrychleji jel Ondřej Klimčiw, který startoval poté, co kvůli neprojetí kontrolního bodu ve včerejší etapě dostal 40 minut penalizace. Jezdec Barth Racing Teamu dnes zajel 24. nejrychlejší čas a udržel si tak 21. místo v celkové klasifikaci. Milan Engel byl dnes na 27. místem a David Pabiška na třicátém. Dle tradice daleko za touto trojicí dojel do cíle etapy čtvrtý z našich, Jan Veselý, který si připsal 51. místo z 91 jezdců, kteří se postavili na start dnešní etapy.

Casale a Lafuente v problémech
Druhé etapové vítězství kariéry si připsal Nelson Augusto Sanabria Galeano, který byl dnes nejrychlejším jezdcem kategorie čtyřkolek. Důležité ale je, že doposud druhý a třetí jezdec celkové klasifikace, tedy Ignacio Nicolas Casale z Chile a Sergio Lafuente z Uruguaje, se dostali do problémů a v době uzávěrky článku ještě nebyli v cíli etapy. Casale je 100 kilometrů před cílem a se ztrátou hodiny (zprávy pořadatelů hovoří o odstoupení), Lafuente je naposledy registrován na čtvrtém WP, kde převrátil stroj a dle zpráv se pokouší dostat zpět do závodu. Polák Rafal Sonik tak s největší pravděpodobností dnes získá rozhodující náskok v cestě za celkovým vítězství.

Rally Dakar 2015 – 10. etapa (motocykly)
51. Jan Veselý (CZE, KTM 450 Rally Replica) +

Rally Dakar 2015 – průběžné pořadí (motocykly)
  1. Marc Coma (SPA, KTM 450 Rally Factory Replica) 38:13:50
  2. Paulo Goncalves (POR, Honda CRF 450 Rally) +07:35
  3. Pablo Quintanilla (CHL, KTM 450 Rally Replica) +31:42
  4. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Replica) +32:06
  5. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +45:19
  6. David Casteu (FRA, KTM 450 Rally Replica) +1:41:14
  7. Ruben Faria (POR, KTM 450 Rally Factory Replica) +1:41:40 / penalizace 40 minut /
  8. Laia Sanz (SPA, Honda CRF 450 Rally) +2:05:00
  9. Ivan Jakeš (SVK, KTM 450 Rally Replica) +2:25:51
10. Olivier Pain (FRA, Yamaha YZF 450 Rally) +2:50:11
21. Ondřej Klimčiw (CZE, KTM 450 Rally Replica) +5:54:49 / penalizace 40 minut /