Podruhé v řadě a počtvrté letos, se z etapového vítězství raduje španělský jezdec Joan Barreda Bort. Slovák Ivan Jakeš dnes třetí v etapě

Čtvrtek 15. ledna 2015 – 11. etapa
Salta – Termas de Rio Hondo (161 km spojovací část; 351 km rychlostní zkouška)
Rally bude pokračovat po slavné Ruta 40 vinoucí se po nádherné krajině. Soutěžící nebudou mít čas na odpočinek. Rychlé cesty doprovodí čtvrtý maratónský den, který jistě již bude poznamenám velkou únavou. Již 11. soutěžní den závodu bude vyžadovat maximální koncentraci. Hlavním heslem bude také bdělost, protože tyto cesty jsou často lemovány stromy.

————————————————————————

Obrovská „úmrtnost“ pokračuje
Rally Dakar 2015 každým dnem přináší velký počet jezdců, kteří nedokončí etapu. Z původních 161 dobrodruhů, kteří se 4. ledna postavili na start, jich dnes do etapy odstartovalo již pouze 82. Novými jmény, která se objevila na listině odpadlíků, jsou například vítěz etapy, nováček Matthias Walkner, Jeremias Israel Esquerre, či dva z prvních třech jezdců pořadí kategorie čtyřkolek po 9. etapě, Ignacio Nicolas Casale a Sergio Lafuente.

Barreda má další etapu
Vítězem 11. etapy Rally Dakar se stal španělský jezdec Hondy Joan Barreda Bort, který dnes rozjížděl speciálku časy až za elitní desítkou, ale s každým dalším kontrolním bodem postupoval pořadím, až byl najednou na WP7 registrován na prvním místě, které následně udržel až do cíle etapy. Na druhé pozici dnes dojel týmový kolega vítězného Barredy, tedy Paulo Goncalves, který tím zvýraznil úspěch továrny Honda.

Jakeš na etapovém pódiu
Poté, co si Štefan Svitko v osmé etapě připsal skvělé třetí místo, mají naši východní sousedé radost z dalšího etapového pódia, o které se tentokrát zasloužil Ivan Jakeš. Ten dnes celou etapu jel na druhé pozici, nicméně v závěru podlehl mocně finišujícímu Barredovi.
Do top ten se podíval opět i Štefan Svitko, který dojel desátý a nadále se drží na fantastickém pátém místě celkové klasifikace.

Z našich nerychleji ten nejzkušenější
V cíli dnešní etapy jsou již i všichni čtyři čeští jezdci. Nejlépe si z nich dnes vedl ten nejzkušenější, tedy David Pabiška. Jezdec MRG SP-Moto Teamu dnes skončil na 28. pozici, což bylo o dvě místa lépe, než dojel etapu Ondřej Klimčiw, jež je naopak z našich nejvýše v celkové klasifikaci (21. místo). Hned za ním, tedy na 31. místě, skončil Milan Engel, zatímco Honza Veselý zatáhl a dojel si pro 35. pozici, tedy nejlepší nejen v dnešní etapě, ale jednu z nejlepších etapových pozic za celou jeho dakarskou kariéru.

První letošní vítězství pro Declercka
Prvního letošního etapového vítězství se v kategorii čtyřkolek dočkal francouzský jezdec Christophe Declerck, který se tímto vítězstvím posunul také na průběžnou pátou pozici celkové klasifikace. Lídr rally, Polák Rafal Sonik, zřejmě zvolil jistotu celkového vítězství a v dnešní etapě prakticky od startu jel až za nejrychlejší pěticí výsledkové listiny. Cílem nakonec projel na 6. pozici a nadále si udržel bezmála tříhodinový náskok v čele rally.

Rally Dakar 2015 – 11. etapa (motocykly)
35. Jan Veselý (CZE, KTM 450 Rally Replica) +35:34

Rally Dakar 2015 – průběžné pořadí (motocykly)
  1. Marc Coma (SPA, KTM 450 Rally Factory Replica) 41:43:03
  2. Paulo Goncalves (POR, Honda CRF 450 Rally) +05:12
  3. Toby Price (AUS, KTM 450 Rally Replica) +31:43
  4. Pablo Quintanilla (CHL, KTM 450 Rally Replica) +33:15
  6. Ruben Faria (POR, KTM 450 Rally Factory Replica) +1:40:43 / penalizace 40 minut /
  7. David Casteu (FRA, KTM 450 Rally Replica) +1:46:51
  8. Laia Sanz (SPA, Honda CRF 450 Rally) +2:13:20
10. Olivier Pain (FRA, Yamaha YZF 450 Rally) +2:55:17

Rally Dakar 2015 – 11. etapa (čtyřkolky)
  1. Christophe Declerck (FRA, Yamaha 700 Raptor) 3:56:39
  2. Nelson Augusto Sanabria Galeano (PRY, Yamaha 700 Raptor) +06:35
  3. Walter Nosiglia (BOL, Honda TRX 700 XX) +06:50
  4. Willem Saaijman (RSA, Yamaha 700 Raptor) +06:50
  5. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +07:34

Rally Dakar 2015 – průběžné pořadí (čtyřkolky)
  1. Rafal Sonik (POL, Yamaha YFM700R Raptor) 52:07:58 / penalizace 15 minut /
  2. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG, Yamaha 700 Raptor) +2:50:01
  3. Walter Nosiglia (BOL, Honda TRX 700 XX) +3:42:03 / penalizace 20 minut /
  4. Nelson Augusto Sanabria Galeano (PRY, Yamaha 700 Raptor) 4:16:27 / penalizace 0:30 minuty /