Joan Barreda Bort s motocyklem Honda, vyhrál druhou etapu Rally Dakar 2015 a posunul se do čela průběžné klasifikace. Z našich nejlépe Ondřej Klimčiw na 36. místě, slovenský jezdec Štefan Svitko jedenáctý

Pondělí 5. ledna 2015 – 2. etapa
Villa Carlos Paz – San Juan (107 km spojovací část; 518 km rychlostní zkouška)
Odpočinek bude krátký, protože před cílem v San Juan budou mít soutěžící mimořádně nabitý program. Tato rychlostní zkouška je dostatečně pestrá. Znejistí i nejzkušenější z jezdců. Těžký terén na začátku etapy povede přes prašné cesty k závěrečnému písečnému úseku. Jedná se o první skutečný test, který může být úspěšně překonán pouze s konstantní bdělosti.

————————————————————————

První odstoupivší – de Groot
Jako první motocyklista z letošního Dakaru odstoupil holandský jezdec Richard de Groot, který včera ani neodstartoval do měřené části úvodní etapy a nemá tak u svého jména žádný výsledek.

Na startu i historicky první Ind
Letošní Rally Dakar se již během úvodní etapy zapsala do historie tím, že se na jejím startu objevil další jezdec z doposud nezúčastněné země. Tímto jezdcem byl Santosh Chunchunguppe Shivashankar z Indie, kterého jistě alespoň na dálku požene miliarda jeho krajanů. Santosh si v úvodní etapě vůbec nevedl špatně, když cílem projel s 85. časem.

Ztráta Sunderlanda
Do problémů se dnes dostal včerejší vítěz a po první etapě lídr rally, Brit Sam Sunderland. Ten se až před kontrolní bod CP3 držel v popředí a bojoval o další etapové vítězství, ale v poslední části etapy, kterým byl první letošní písčitý úsek, Sam zabloudil a ztratil mnoho drahocenných minut a cílem nakonec projel se ztrátou bezmála 2,5 hodiny.

Vítězem etapy a novým lídrem je Barreda Bort
Vítězem dnešní etapy se stal španělský tovární pilot Hondy, Joan Barreda Bort, který si připsal již jedenácté etapové vítězství. Barreda Bort se do čela etapy dostal přibližně na stém kilometru, od kterého si navyšoval náskok na čele pořadí, až nakonec přijel do cíle s dostatečným náskokem, který mu zajistil postup do čela průběžné klasifikace letošní rally.
I dnes dojel na druhé pozici další z továrních jezdců Hondy, Portugalec Paolo Goncalvez, kterému stejná pozice patří i v celkovém hodnocení. Třetí místo si vyjel v etapě i celkově, další ze zkušených „Dakaristů“, Ruben Faria. Tento portugalský jezdec si dnes navíc zajistil post nejlepšího pilota rakouské KTM. Úspěch jezdců z pyrenejského poloostrova zvýraznil čtvrtý Španěl Jordi Villadoms.
Pětici nejlepších uzavřel Australan Toby Price, který startuje na svém vůbec prvním Dakaru, přesto svou rychlost naznačil nejen dnešním umístněním, ale také tím, že zpočátku dnešní etapy jel v čele celého pořadí motorkářů.

Coma řešil problém s pneumatikou
Největší favorit na celkové vítězství, obhájce prvenství, Marc Coma ze Španělska, dnes začal etapu velmi dobře, když neustále atakoval pozice nejlepší pětky. Bohužel pro něj a jeho fanoušky, doplatil dnes tovární jezdec KTM na špatnou pneumatiku, kvůli které musel zvolnit a závěrečných několik desítek kilometrů jet maximálně šedesátikilometrovou rychlostí. Coma nakonec projel cílem se ztrátou dvanácti minut a v celkové klasifikaci klesl na 6. pozici.

Slováci ve druhé desítce
Další dobrý den si připsalo slovenské duo jezdců. Lepším byl Štefan Svitko, který se celou etapu držel těsně za top ten a nakonec projel cílem na 11. pozici. Ivan Jakeš nebyl od svého krajana velmi vzdálen, nicméně v závěrečné části trochu zpomalil a nakonec projel cílem jako dvacátý nejrychlejší jezdec druhého soutěžního dne.

Z našich nejrychlejší nováček Klimčiw
Z pětice českých jezdců byl dnes v cíli druhé etapy nejrychlejší dakarský nováček Ondřej Klimčiw. Jezdec Barth Racing Teamu svou KTM dovezl do cíle na 36. místě, což pro něj znamená posun v celkové klasifikaci, kde je nyní na 34. místě. David Pabiška dojel dnes hned za Klimčiwem, tedy na 37. místě, v celkové klasifikaci ale klesl na 33. místo. Do padesátky se vešel i další z našich nováčků, Milan Engel, zatímco „nestor“ Jan Veselý si svým obvyklým tempem dojel pro 69. místo.
Do problémů se dostal Zdeněk Gottvald, který v době uzávěrky tohoto článku byl teprve v polovině etapy a navíc u jeho jména svítila již více jak tříhodinové ztráta. Je jasné, že ho čekají těžké hodiny dřiny. O výsledku jeho zápolení vás budeme informovat v zítřejší reportáži z Rally Dakar.

Sonik vyhrál etapu kategorie čtyřkolek
Nejrychlejším jezdcem dnešní speciálky v kategorii čtyřkolek byl polský závodník Rafal Sonik, který se tak posunul i do čela průběžné klasifikace rally. Včerejší vítěz a obhájce prvenství, Ignacio Nicolas Casale, dojel dnes druhý a stejná pozice mu patří i v celkové klasifikaci. Stejně jako včera, si i dnes dojel pro třetí místo Uruguayec  Sergio Lafuente.

Hlasy z bivaku:

Joan Barreda Bort (1. místo v etapě)
„Jsem opravdu šťastný. Dnes byl úžasný den. Bylo to opravdu těžké, opravdu těžké v poslední části speciálky s množstvím různých stop a hodně nerovností. Bylo to také velmi fyzicky náročné. Dnes to byl jeden z těchto dní, kdy je důležité dojet do cíle. Nám se to podařilo, takže jsme opravdu šťastní. V některých úsecích jsem jel sám, ale nejdůležitější bylo zůstat v klidu během prvních kilometrů. Nakonec jsme odvedli opravdu dobrou práci. Myslím, že je to dobrá příležitost pro celkové vítězství, ale je to hodně těsné. Takže pokud budeme schopni jezdit jako dnes a získávat nějaké minuty a sekundy náskoku, pak to bude velmi důležité.“

Paolo Goncalvez (2. místo v etapě)
„Dnes to byla opravdu dlouhá a těžká zkouška. Bylo to více než 500 kilometrů hodně těžké tratě se spoustou kamení. Poslední 45 kilometrů bylo úžasných. Byla zde dobrá tráva, ale i sekce s pískem. Při této teplotě to bylo opravdu, opravdu těžké, ale já jsem rád, že jsem zde. Uprostřed etapy jsem ztratil trochu času, když jsem se snažil najít místo. Ztratil jsem ostatní jezdce a poslední 200 kilometrů jsem byl sám. Jsem rád za svůj výsledek ale i za výsledek HRC a zejména kvůli výsledku Joana, protože ten dnes jel opravdu chytrý závod. Začal tahat po 350 kilometrech, takže mu gratuluji. Tohle byla opravdu typická dakarská etapa s vysokou obtížností.“