AKTUALIZOVÁNO – hodinové penalizace pro Engela a Pabišku – Nejrychlejším v dnešní etapě byl Joan Barreda Bort, skvěle zajel dnes druhý Štefan Svitko, ale také devátý Ondřej Klymčiw.

Čtvrtek 12. ledna – 10. etapa – Chilecito – San Juan
Rychlostní zkouška: 449 km / celkem 751 km

Solidní postavení
Na paže, ramena a nohy jezdců, bude kladen těžký test, a to zejména během dlouhého spojovacího úseku, který bude před startujícími jezdci brzy po ránu. Rychlostní část etapy bude stát mnohem více sil na kluzkých stezkách, a to s blížícím se koncem. Důležitá bude také dobrá navigace. Chyby budou penalizovány a několik sekund, se může proměnit v několik minut.

———————————————————

Pablo Quintanilla vypadl
Chilský jezdec Pablo Quintanilla dnes prožil černý den. Na začátku etapy se průběžně druhý jezdec rally nejprve posunul v celkové klasifikaci na pouhé 4 minuty od lídra Rally, Sama Sunderlanda, když na WP1 byl nejrychlejší ze všech, ale poté přišlo několikeré bloudění a propad továrního jezdce Husqvarny, když na WP2 přijel se ztrátou více jak jedné hodiny. Bloudění si vyžádalo sáhnutí na dno sil a nakonec musel Chilan volat lékaře. Totální vyčerpání a závratě pak stály za tím, že Pablo Quintanilla předčasně odstoupil z rally.

Michael Metge měl několik minut etapové vítězství
Premiérového etapového vítězství se na Rally Dakar mohl dočkal francouzský závodník Michael Metge, který v dnešní náročné etapě dokázal zajet nejlepší čas. V etapě, ve které se ukázala jako nejtěžší dobrá navigace, dojel druhý Joan Barreda Bort. Ten ve spojení se ztrátou dosavadního lídra Sama Sunderlanda, eliminoval svou ztrátu na nejlepšího jezdce rally na 53 minut. To znamená, že zřejmě ani letos se jeden z nejrychlejších jezdců nedočká vytouženého vítězství, když tentokrát ho o něj připraví chybné rozhodnutí týmu tankovat v nepovolené zóně a tím udělená hodinová penalizace.
Po etapě ale opět zaúřadovala penalizace. Michael Metge dostal hodinovou penalizaci a vytratil se z předních pozic v etapě, ale také z top ten celkově.

Skvělý Svitko má etapové pódium, po kterém skončil v nemocnici
Slovenský závodník Štefan Svitko se dokázal potřetí v letošní rally prosadit do etapového top ten, když dnes z toho bylo dokonce pódiové umístění. Svitko dnes zajel vynikající etapu a v cíli se tak mohl radovat z celkové třetí pozice, ze které po diskvalifikaci Metgeho postoupil dokonce na druhé místo. Bohužel tato radost netrvala dlouho, protože krátce po dokončení etapy se Štefan zhroutil vyčerpáním a musel být transportován do nemocnice v San Juan. Informace z týmu však hovoří, že po kontrole a ošetření by měl být jezdec v pořádku.

Top Ten pro Klymčiwa
Výborné představení dnes nabídl český závodník Ondřej Klymčiw. Jeho jízda nakolik překvapila redaktory oficiálního serveru, kteří zněj, možná kvůli dvojitému „w“ na konci jeho jména, dokonce udělali polského závodníka. Ondra totiž polovinu etapy odjel na druhé pozici, když na WP4 byl dokonce absolutně nejrychlejší. V závěru sice trochu ztratil, přesto dokázal zajet desátý nejrychlejší čas, což by mu mělo přinést posun i celkovým pořadím. Navíc po diskvalifikaci vítěze byl Ondra klasifikován jako devátý nejrychlejší.
Milan Engel a David Pabiška v cíli etapy brali 323., resp. 34. místo. Petr Vlček dojel na 74. místě. Rudolf Lhotský ještě není v cíli.
AKTUALIZOVÁNO – Milan Engel a David Pabiška dostali po dojezdu do cíle hodinovou penalizaci, což je odsunulo v pořadí etapy i celkově

Karyakin zvyšuje náskok
Vedoucí jezdec průběžného hodnocení kategorie čtyřkolek Sergey Karyakin z Ruska, vyhrál dnešní etapu o 10 minut před Ignacio Casalem a upevnil si vedení v celkové klasifikaci, a to právě před tímto chilským jezdcem, který se posunul na celkové druhé místo průběžné klasifikace, když doposud druhý Axel Dutrie dnes nabral desítky minut ztráty kvůli technickým problémům. Třetí místo v dnešní etapě vybojoval Santiago Hansen. Zdeněk Tůma prozatím ještě není v cíli, když v druhé polovině etapy se pohyboval v závěru druhé desítky startujících.

Rally Dakar 2017 – 10. etapa (motocykly)
74. Petr Vlček (CZE, Husqvarna FR 450 Rally) +3:30:22
 Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica)

Rally Dakar 2017 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) 28:07:59
2. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +30:01 / penalizace 00:05:00  /
3. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +38:43
4. Adrien Van Beveren (FRA, Yamaha WR 450F) +41:47
5. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) +53:47 / penalizace 01:01:00  /
6. Pierre-Alexandre Renet (FRA, Husqvarna FR 450 Rally) +55:24
7. Paulo Goncalves (POR, Honda CRF 450 Rally) +1:00:11 / penalizace 00:48:20  /
8. Xavier De Soultrait (FRA, Yamaha WR 450F) +1:32:55 / penalizace 00:07:00  /
9. Franco Caimi (ARG, Honda CRF 450 Rally) +1:37:57 / penalizace 01:05:00  /
10. Štefan Svitko (SVK, KTM 450 Rally Replica) +1:48:45 / 01:00:00 /