Absolutní hvězdou středeční etapy byl španělský tovární jezdec Hondy, Joan Barreda Bort, který od prvních kilometrů vládl startovnímu poli motocyklů. Svitko v pořadí klesl, z našich nejlepší Milan Engel

Středa 4. ledna – 3. etapa: San Miguel de Tucumán – San Salvador de Jujuy
Rychlostní zkouška: 364 km / celkem 780 km

Off-road, akce přichází
Nárůst teploty a nadmořské výšky bude provázet drastickou změnu prostředí. S prvními off-road úseky zamíří jezdci rovnou do své práce. První skutečný test z hlediska odolnosti bude také volat k ostražitosti a přehlednosti při překračování řek.

———————————————————

První neutralizační zóna
Dnešní etapa je první, která má rychlostní zkoušku rozdělenou tzv. neutralizační zónou, kdy jezdci nezávodí. Rychlostní zkouška tak má první měřenou část 240 kilometrů, následuje neutralizační zóna 148 kilometrů, po které se dojíždí zbývajících 124 měřených kilometrů.

Katastrofální debut Zongshenu
První oficiálně účast na Dakaru se čínskému výrobci Zongshen extrémně komplikuje. Z pěti motorkářů na startu rally včera čtyři vypadli. Zbývá již pouze Francouz Thierry Béthys, trojnásobný vítěz závodu Enduro du Touquet, který ale figuruje až na 116. místě v celkové klasifikaci.

Barreda hvězdou
Absolutní hvězdou dnešní etapy byl španělský tovární jezdec Hondy, Joan Barreda Bort, který od prvních kilometrů vládl startovnímu poli motocyklů. Na každém kontrolním bodu přidával ke svému náskoku další desítky sekund a nakonec projel vítězně cílem s více jak dvanáctiminutovým náskokem na druhého Sama Sunderlanda z Velké Británie, a to ještě v cíli inkasoval jednu trestnou minutu. Velmi dobře se dnes prezentoval také bývalý motokrosař a aktuálně jezdec světového endura, Pierre-Alexandre Renet z Francie, který etapu dokončil na 3. pozici.

Svitko dnes klesl v pořadí
Slovenský závodník Štefan Svitko dnes sice nedokončil etapu v top ten, nicméně odvedl podařený výkon, kterým si připsal dvanáctý nejrychlejší čas. Bohužel v celkové klasifikaci to znamenalo pokles a slovenské hvězdě tak aktuálně patří desátá pozice. Jeho krajan Ivan Jakeš dojel na 15. místě a celkově je sedmnáctý.

Z našich nejlepší Engel
Velmi dobrý den má za sebou Milan Engel, který splnil své předsevzetí a pořádně zatahal. Během náročné etapy předjel mnoho soupeřů a do cíle nakonec dorazil jako 25. nejrychlejší. Hned za ním pak figuruje aktuálně nejlepší český jezdec celkové klasifikace, Ondřej Klymčiw, který dnešní etapu dokončil na 26. pozici. Bohužel v problémech se ocitl David Pabiška, který dnes nabral dvě hodiny ztráty a kles v celkovém pořadí. Rudolf Lhotský dojel na 87. místě, dvě pozice za ním skončil Petr Vlček.

Gonzales vítěz čtyřkolek, Macháček třetí
Vítězem dnešní etapy čtyřkolek se stal Argentinec  Gaston Gonzalez, ale skvěle zajel i náš Josef Macháček, který chytnul dobrý rytmus a dokončil etapu na třetím místě, když se před něj dostal ještě druhý Ignacio Casalez Chile. Tomáš Kubiena dokončil dnešní etapu na 16. místě a bohužel vypadl z celkové desítky. Zdeněk Tůma dnes dojel dvaadvacátý.