Obhájce celkového vítězství, Toby Price, skončil se zlomenou stehenní kostí, vítězství v etapě si připsal jeho týmový kolega motokrosař Matthias Walkner. Štefan Sviko celkově již na 4. pozici !!!

Čtvrtek 5. ledna – 4. etapa: San Salvador de Jujuy – Tupiza
Rychlostní zkouška: 416 km / celkem 521 km

Duny ve vysoké nadmořské výšce
V asi 3500 metrech dosáhne Dakar své “cestovní výšky”, ve které budou muset soutěžící navigovat po dobu šesti dní. Existuje jen velmi málo těch, kteří již viděli duny v této výšce, která bude vyžadovat experty s horolezeckou technikou. Během etapy se karavana Dakaru přesune z Argentiny do Bolívie. S řadou změn směru v závěrečné, bolivijské části rychlostní zkoušky, nebude žádný čas na odpočinek.

———————————————————

Počasí zpozdilo start
Start do dnešní etapy byl o 20 minut opožděný. Důvodem byla hustá mlha v horské části měřeného úseku, kde navíc byly po dešti silnice velmi nepředvídatelné.

Van Den Goobergh v nesnázích
Bývalý jezdec MotoGP Jürgen van den Goobergh z Nizozemí se dnes dostal do problémů. Signál z jeho stroje se zastavil na 65. kilometru speciálky a jezdec požádal o lékařskou pomoc. Zatím to není potvrzené, ale vítěz kategorie motorkářů bez asistence z loňského roku zřejmě ukončil letošní Dakar.

Konec pro Tobyho Price
Dnešní etapa znamenala konec pro jednoho z favoritů. Australan Toby Price, obhájce loňského celkového vítězství, dnes nejprve ztratil na průběžného etapového lidra Juana Barredu, ale v poslední třetině dlouhé rychlostní zkoušky dokázal Španělův náskok zlikvidovat a dokonce jít do čela průběžného etapového pořadí. Nicméně na 371. kilometru, tedy jen několik kilometrů před cílem, Toby Price havaroval a zranil se. Přivolané lékařská pomoc konstatovala zlomeninu stehenní kosti levé nohy, což znamenalo okamžitý transport do nemocnice a konec v letošním závodě.

Matthias Walkner skvěle zastoupil zraněného týmového kolegu
Vynikající den má za sebou Rakušan Matthias Walkner, který skvěle zastoupil svého týmového kolegu Toby Price. Walkner dokázal v závěru etapy zlikvidovat svou ztrátu na Barredu a zvítězit podruhé v kariéře v etapě Rally Dakar. Na druhém místě přijel do cíle Španěl Joan Barreda Bort, který si tak udržel vedení v celkové klasifikaci. Možná trochu překvapením byl třetí Michael Metge.

Svitko atakuje celkové pódium
Po včerejších problémech se dnes zaskvěl slovenský jezdec Štefan Svitko, který etapu dokončil na pátém místě a v celkové klasifikaci postoupil již na průběžnou čtvrtou pozici, když od třetího Matthiase Walknera ho dělí čtyři minuty. Ivan Jakeš startoval po včerejší návštěvě lékaře. Slovenského závodníka totiž během třetí etapy zasáhl blesk Jezdec v době incidentu nezazmatkoval  a nedal nohu na zem. Gumové pneumatiky tedy odvedly svou práci a slovenský závodník si tak zachránil život. Svou vůli ukázal dnes, když odstartoval do čtvrté etapy, ve které navíc zajel výborný 17. čas.

Klymčiw na průběžné 17. místo
Výborná zpráva dorazila do České republiky. Ondra Klymčiw dnes zajel 21. nejrychlejší čas a v celkové klasifikaci postoupil již na průběžné 17. místo. Polepšil si také Milan Engel, který po 28. etapovém místě postoupil na stejnou pozici i v celkové klasifikaci. David Pabiška dnes dojel na 49. místě a v celkové klasifikaci mu patří také 49. místo. Petr Vlček dojel na 80. místě, Rudolf Lhodský se dotrápil do cíle na 110. pozici, když dnešní měřenou část jel bezmála deset hodin.

Konec Josefa Macháčka
Josef Macháček v letošní rally skončil. Jezdec Barth Racing Teamu havaroval ve druhé polovině závodu. Při pádu si vykloubil rameno a s podezřením na další zranění nohy ho pořadatelé transportovali do nemocnice, kde se naštěstí vážné poranění nohy nepotvrdilo. Nicméně pro českou legendu Rally Dakar skončila.

Nejlepší v Bolívii Bolivijec
Vítězem etapy v kategorii čtyřkolek se stal bolívijský závodník Walter Nosiglia, který tak v cílovém městě rozvášnil své domácí fanoušky. Na druhém místě dojel do cíle Rus Sergey Karyakin, který se díky problémům dosavadních lídrů ujal vedení v rally. Lepším z dvojice našich v cíli byl Tomáš Kubiena, který dojel třináctý. Zdeněk Tůma byl osmnáctý.

110. Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica) +4:22:01

Rally Dakar 2017 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Joan Barreda Bort (SPA, Honda CRF 450 Rally) 12:35:43 / penalizace 00:01:00 /
2. Pablo Quintanilla (CHIL, Husqvarna FR 450 Rally) +18:19
3. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +20:26 / penalizace 00:05:00  /
80. Petr Vlček (CZE, Husqvarna FR 450 Rally) +5:06:06
99. Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica) +7:54:02 / penalizace 00:02 :00 /