Ve zkrácené etapě favorité bloudili, bohužel mezi jezdci, kteří velmi ztratili, byl i Štefan Svitko. Vítězem etapy se stal Brit Sam Sunderland. Na lídry průběžného počasí je ale letos tato soutěž doopravdy pestrá

Pátek 6. ledna – 5. etapa: Tupiza – Oruro
Rychlostní zkouška: 447 km / celkem 692 km

Altiplano, maximální úsilí
Dakar se představí na bolivijské náhorní plošině Altiplano, oddělující horské masivy západních a východních And. Díky nastávající únavě organismu a náročnosti terénu, je tato etapa jednou z nejnáročnějších. V duchu Dakaru bude den vyznačován dvěma dunovými sektory, které zkomplikují závěrečné kilometry měřené části.

———————————————————

Počasí opět zaúřadovalo – polovina etapy zrušená
Dnešní etapa měla být opět s neutralizační zónou. Po prvních 219 kilometrech měl přijít přejezd k druhé měřené části, nicméně na cestě do Oruro díky špatným podmínkám na trati po předchozím dešti, byla etapa zkrácená a po projetí cílem do neutralizační části následoval pouze přejezd do bivaku.

Bloudění Barredy odneslo mnoho favoritů
Velmi důležitý den z pohledu celkového hodnocení. Tak lze charakterizovat pátou etapu Rally Dakar 2017. V ní totiž přibližně na 147. kilometru zabloudil jeden z favoritů soutěže, Joan Barreda Bort. Jeho špatnou stopu následovalo několik za ním jedoucích jezdců, a protože se jednalo o popředí startovního pole, byli to vesměs velcí favorité. Na více jak pět kilometrů od správné trasy se ocitli nejen Barreda, ale i Pierre-Alexandre Renet, Michael Metge a Xavier de Soultrait, kteří postupně následovali jeho vyjetou kolej a udělali stejnou chybu. Poté z cesty sjeli i Adrien Van Beveren, Pablo Quintanilla a bohužel také Štefan Svitko.
Když Barreda našel správnou cestu a začal se přibližovat do míst, kde by měl být, tak opět chyboval v navigaci a podruhé v etapě se „ztratil“, když tentokrát jeho stopu následoval další z jezdců Hondy, Ricky Brabec. To však nebyl bloudění konec. Dalším, kdo se ztratil ve své navigaci, byl Matthias Walkner, který zakufroval na 168 kilometrů a i tentokrát to znamenalo, že se našli jezdci, kteří se vydali po jeho stopě. Mezi těmito jezdci byl bohužel také slovenský závodník Štefan Svitko, který tak dnes po velkém bloudění přišel o průběžné pódium.

Sunderland vítěz etapy a nový lídr soutěže
Nejrychlejším jezdcem první části dnešní etapy a po zrušení druhé části, se vítězem etapy stal britský závodník Sam Sunderland, který získal své druhé etapové vítězství na Dakaru. Vynikající Angličan také vystoupal k vrcholu celkové klasifikace a zítra bude do šesté etapy poprvé v kariéře na Rally Dakar startovat jako první jezdec.
Na druhé pozici dnešní etapu dokončil Portugalec Paulo Goncalves, který na vítěze ztratil 7:07. Po bloudění dokázal nizozemský jezdec Adrien Van Beveren pořádně zatáhnout za plynovou rukojeť tovární Yamahy, kterou dovezl do cíle etapy na třetí pozici.

Klymčiw stále udržuje šanci na skvělý výsledek!
V etapě, která znamenala pohromu favoritů a smutek na tvářích slovenských fanoušků, se jako nejrychlejší Čech dostal do cíle Ondřej Klymčiw, který dojel na 23. místě, když jeho ztráta na Sunderlanda činila 37:50 minut. Přestože se Ondra o jednu pozici v celkovém pořadí zhoršil, stále drží průběžným patnáctým místem šanci na skvělý výsledek. Do jedné hodiny od vítěze ještě stačil cílem projet Milan Engel, který na 46. místě ztratil 59:16 minut. Rudolf Lhotský etapu dokončil na 62. pozici, David Pabiška byl na 67. místě a Petr Vlček na 104.

Svitko ztratil a Jakeš skončil
Zatímco dnes ráno našeho času slovenští fanoušci oslavovali postup Štefana Svitka na třetí pozici, poté co Barreda dostal hodinovou penalizaci za nepovolené tankování mimo vyznačenou zónu, tak dnes v odpoledních hodinách smutnili poté, co slovenský závodník bloudil a cílem nakonec projel až na 39. pozici, a to se ztrátou bezmála padesáti sekund. Svitko tak klesl i v celkové klasifikaci. Bohužel druhý ze slovenských závodníků, Ivan Jakeš, který se ještě na druhém kontrolním bodě držel na průběžné 20. pozici, do cíle etapy nedojel. Jezdec, startující ve svém jubilejním desátém Dakaru, totiž během dnešní etapy těžce havaroval a skončil se zlomeninou ve vrtulníku pořadatelů.

Holandské vítězství mezi quady
Nejrychlejším jezdcem dnešní etapy se stal holandský závodník Kees Koolen. Jednapadesátiletý závodník je již „veteránem“ Dakaru, který jezdí od roku 2009 a vedle čtyřkolek se ho zúčastnil v kategoriích motocyklů, automobilů i kamiónů. Na druhém místě dnes skončil Argentinec Gustavo Gallego, zatímco třetí byl Francouz Simon Vitse, kterému to stačilo k tomu, aby se posunul do čela průběžné klasifikace celkového pořadí. Náš Zdeněk Tůma má za sebou podařený den, který zakončil solidním 11. místem. Bohužel Tomáš Kubiena není mezi jezdci, kteří v době publikování článku byli v cíli, když jeho poslední „živá“ informace o stavu pořadí byla z kontrolního bodu dva, kde jel na sedmé pozici.

Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica)

104. Petr Vlček (CZE, Husqvarna FR 450 Rally) +2:23:06

DNF Ivan Jakeš (SVK, KTM 450 Rally Replica)

Rally Dakar 2017 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) 15:22:05
2. Pablo Quintanilla (CHIL, Husqvarna FR 450 Rally) +12:00
3. Adrien Van Beveren (FRA, Yamaha WR 450F) +16:07
4. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +50:57
5. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +29:01 / penalizace 00:05:00 /
79. Petr Vlček (CZE, Husqvarna FR 450 Rally) +7:04:41
85. Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica) +8:04:12 / penalizace 00:02 :00 /