Vítězem etapy se stal Američan Ricky Brabec, naši jezdci dnes spíše ztráceli a klesali celkovým pořadím. Slovenský jezdec Štefan Svitko dnes zajel celkově šestnáctý čas a posunul se tak na 18. místo

Pondělí 9. ledna – 7. etapa: La Paz – Uyuni
Rychlostní zkouška: 322 km / celkem 622 km

Maratón přichází
Rally začne svou cestu zpět do míst, která se od roku 2014 stala jednou z pravidelných zastávek. Kasárna v Uyuni, která jsou již dobře známa, obsadí závodníci, kteří je opět na jeden den promění v bivak. Po této první části maratonské etapy, která bude obsahovat velmi dlouhé úseky v písečných dunách, bude servisní zóna otevřena pro všechny motocykly, s výjimkou podpůrného doprovodu.

———————————————————

Etapa zkrácená
Díky proměnlivému počasí došlo i dnes na úpravu itineráře. Celá etapa doznala výrazných změn. Především měřená část byla zkrácená na 161 kilometrů a trasa pozměněná, když nově bylo využito úseků zrušené sedmé a částečně i šesté etapy. Přesto na motocykly čekalo 800 kilometrů, když první část přejezdu měřila 400 kilometrů a po 161 závodních kilometrech museli jezdci ještě absolvovat 240 kilometrů přejezdu do bivaku.

Svitko penalizován
Během volného dne se nadělovali penalizace a jedna bohužel výrazně postihla také slovenského závodníka Štefana Svitka, který dostal hodinu navíc za tankování mimo povolenou zónu. Svitko totiž musel během šesté etapy zajet k benzínové pumpě, a tam natankovat, jinak by mu nevystačil benzín až do cílové destinace.

Vítězem Američan Brabec
Dnešní etapa se jela bez zveřejněných průjezdů kontrolními body, a tak o pořadí jsme se dozvídali a tak, jak jezdci projeli cílem. Dlouho na prvním místě figuroval Portugalec Goncalves, ale nakonec se z vítězství radoval Američan Ricky Brabec, když o 1:44 sekundy odsunul Paula Goncalvese na druhou pozici. Třetím nejrychlejším byl dnes Sam Sunderland, který si tak udržel vedení v celkové klasifikaci.

Svitko šestnáctý, z našich nejlépe Klymčiw
Slovenský jezdec Štefan Svitko dnes zajel celkově šestnáctý čas a posunul se tak na 18. místo. Naopak směrem dozadu se odsunul náš Ondřej Klymčiw, který po 37. místě v sedmé etapě klesl na 19. pozici celkového pořadí. Druhým z nejlepších českých jezdců byl Milan Engel, který dojel na 44. místě, zatímco David Pabiška byl osmapadesátý. Dobře se předvedl Petr Vlček, který startoval až z druhé stovka a do cíle přijel šedesátý. Rudolf Lhotský se dostal do cíle s dvouhodinovou ztrátou a je klasifikován v závěru startovní listiny.

Rus nejlepší na čtyřkolce
Velmi dobrý den dnes prožil ruský jezdec Sergey Karyakin, který vyhrál etapu a posunul se do čela průběžného pořadí. Na druhém místě dnes skončil Axel Dutrie z Francie, když třetím nejrychlejším byl Chilan Ignacio Casale. Zdeněk Tůma nabral 1,5 hodiny a klesl tak i v celkové klasifikaci.

97. Rudolf Lhotský (CZE, KTM 450 Rally Replica) +2:00:09

Rally Dakar 2017 – průběžné pořadí (motocykly)
1. Sam Sunderland (GBR, KTM 450 Rally Factory Replica) 17:28:53
2. Pablo Quintanilla (CHIL, Husqvarna FR 450 Rally) +17:45
3. Adrien Van Beveren (FRA, Yamaha WR 450F) +22:16
4. Gerard Farres Guell (SPA, KTM 450 Rally Replica) +28:36
5. Matthias Walkner (AUT, KTM 450 Rally Factory Replica) +34:17 / penalizace 00:05:00  /
6. Xavier De Soultrait (FRA, Yamaha WR 450F) +38:33 / penalizace 00:01:00  /