Šesté vítězství v letošní sezoně přinesla Marcu Marquezovi dnešní Grand Prix Itálie. Letošní nejlepší výsledek zajel Karel Abraham, když svoji produkční Hondu dovezl na dvanáctém místě. Karel Hanika v Moto3 dojel jako desátý. Kuba Kornfeil po chybě soupeře závod nedokončil.

MOTOGP

Máme za sebou další fantastickou bitvu o vítězství v závodě MotoGP, možná zrovna jednu z nejlepších bitev několika posledních let. Nejlépe se totiž od startu odlepil Jorge Lorenzo, který se po několika stovkách metrů ujal vedení.

Trochu vzadu naopak zůstal poleman Marc Marquez, který se ale dokázal prosadit na druhé místo a na něm dojet Jorge Lorenza. Strhující bitva s mnoha výměnami na čele závodu gradovala v posledním kole a posledním průjezdu cílovou rovinkou, po kterém se ze šestého vítězství v řadě radoval mladý španělský šampión Marc Marquez. Jorge Lorenzo byl možná v cíli smutný, nicméně má za sebou nejlepší závod sezony a druhým místem se vrátil do boje o některou z medailí celkového pořadí 2014.

Na třetím místě v italské GP skončil domácí multišampión Valentino Rossi, který oslavil třístý start v Grand Prix. Rossi do závodu dobře odstartoval, když se z desátého místa na roštu posunul v průběhu úvodního kola na šesté místo. Během dalších dvou kol byl již třetí, ale od vedoucí trojice ho dělilo několik desítek metrů, které se mu nepodařilo zlikvidovat a nakonec projel cílem se ztrátou 2,688 sekundy na vedoucího jezdce.

Náš Karel Abraham naopak v prvním kole ztratil, ale do hry o body mu pomohly pády rychlejších Bradla, Crutchlowa a Smitha. Český jezdec jezdil ve skupině bojující o desáté místo a nakonec, poté co ve finiši předjel Reddinga, skončil dvanáctý.

MOTO3

Tradičně velmi dramatický a velmi vyrovnaný, byl průběh závodu nejslabší kategorie na okruhu v Mugellu. Prakticky celý závod jela v čele třináctičlenná skupina, ve které jsme měli zpočátku i oba naše závodníky. Bohužel jako první z ní vypadl Jakub Kornfeil, který se po kontaktu se soupeřem dostal mimo trať (Kornfeila zasáhl motocykl Niccolo Antonelliho, který v tom místě havaroval). Na nejrychlejší soupeře nakonec nestačil ani Karel Hanika, který po startu ze sedmé pozice klesl v prvním kole na 18. pozici, a to když ho zbrzdil před první zatáčkou kontakt se španělským jezdcem Juanfranco Guevarou.

Rozhodnutí tradičně padlo až v samém závěru. Nejprve havaroval Jack Miller, který s sebou vzal Alexe Marqueze a Eneu Bastianiniho, ale poté se na cílové čáře před své soupeře dostal Romano Fenati, který zvítězil před Isaacem Vinalesem o 0,010 sekundy, třetí Alex Rins ztratil dalších 0,001 sekundy.

Zatímco Kornfeil odstoupil ze závodu poté, co se vrátil ze štěrkové zóny a několik kol se pokoušel jet (a dokonce i před Efrenem Vazquezem, který to nakonec dotáhl až na 12. místo!), tak z dobrého výsledku se může naopak radoval Karel Hanika. Český mladík sice ztratil kontakt s vedoucí skupinou, ale do cíle nakonec přijel na 10. pozici a získal tak dalších šest světových bodů. Možná jen trochu zamrzí fakt, že náš jezdec ve své skupině dojel na posledním místě a v souboji o osmé místo tak neporazil Guevaru, což by bylo dobrou satisfakcí za úvodní kontakt, kdy jej Španěl zcela zbytečně přibrzdil.

MOTO2

Vedoucí jezdec průběžné klasifikace celkového pořadí Esteve Rabat si připsal letošní třetí vítězství, když triumfoval v dnešní Grand Prix Itálie. Své druhé pódium ve střední přídě si připsal Luis Salom ze Španělska, který skončil na druhém místě. Z pódia se těšil i další z letošních nováčků této kategorie, kterým je dnes třetí Jonas Folger z Německa, pro něhož to bylo druhé třetí místo z posledních tří závodů.