Na jezdce čekala opravdu velice kvalitně nachystaná trať včetně jejího zázemí a bezproblémový průběh závodů pak po oba dny zajistil, po dvaceti letech pořádání závodů MS hodně zkušený,pořadatelský sborAMK Loket v AČRspolečně s promotérskou agenturouYouthstream. Kompletní časový harmonogram víkendu byl dodržen nejen na minuty, ale v podstatě na vteřiny

MXGP

V hlavní třídě MXGP viděli diváci skvělé souboje o přední umístění. Lídr šampionátu, teprve devatenáctiletý Slovinec TimGajser působí na dráze fantasticky a nebýt menšíhozaváhání ke konci druhé jízdy, tak by se jistě opět radoval ze zlatého úspěchu. Jenže k motokrosu chyby patří a šancetak využil výborně jedoucí německý motokrosař a vítěz první rozjížďkyMax Nagl. Po zranění se v dobré formě opět představil úřadující mistr světa Romain Febvre z Francie. Z našich zástupců byl nejblíže k bodům Jaromír Romančík, který po dobrém startovacím manévru v prvním závodě dlouho bojoval o dobré umístění v TOP dvacítce. “Docela mě mrzí první runda, kde to vypadalo na první světové body, ale v posledním kole, kdy jsem ještě držel dvacáté místo, tak jsem udělal menší chybu a soupeři toho využili. Nedá se nic dělat, rozjetá sezona pokračuje dál. Tady to pro mě byly nové věci, získal jsem zajímavé zkušenosti ze světového šampionátu, byť pouze z jednoho takovéhoto podniku“, řekl po závodě trochu zklamaně celkově třiatřicátýRomančík.V této královské třídě nás také reprezentoval lídr domácího seriálu MMČRPetr Smítka. Ten byl celkově klasifikován na 32. místě, s čímž pochopitelně spokojen být nemohl.

Kdo vydržel až do konce, mohl být svědkem impozantního poděkování TimuGaiserovi v podobě hojně zastoupených slovinských fanoušků při vyhlašování vítězů. Gaiser byl sice v Lokti druhý, ale seriál nadále s náskokem vede a za vynikající reprezentaci své poměrně malé země si vysloužil větší ovace, než vítězný Nagl od fanoušků německých.

VýsledkyMXGP: 1. M. Nagl (GER, HUS) – 50b., 2. T. Gajser (SLO, HON) – 44b., 3. R. Febvre (FRA, YAM) – 40b. … 32. P. Smítka (CZE, KTM) – umístění (29./32.), 33. J. Romančík (CZE, SUZ) – umístění (22./33.)

 

MX2

Při neúčasti lídra světového klání této kubatury JeffreyHerlingse z Nizozemí si v Lokti počínal nejlépe DylanFerrandis z Francie, když vybojoval v obou jízdách plný počet bodů. Velkým karambolem z prvního místa hned zpočátku druhé jízdybohužel závod skončil proLotyše PaulseJonasse, který sice po startu získal holeshot, ale potom na známém loketském skoku přes cestu ze sjezdu (step down) chytl na dopadu hranu a následoval nebezpečný pád, po kterém byl jezdec nakonec odvezen do nemocnice. O další příčky na stupních vítězů pak bojovali Švýcar JeremySeewer a dobře rozjetý Brit Max Anstie. Seriál nadále vede s velkým náskokem před svými soupeři zraněnýHerlings (597b.), druhou příčku drží Seewer (470b.) a přes ošklivý pád zaujímá třetí místo Jonass (403b.). Naši reprezentanti se snažili, ale naskočit do rozjetého světového seriálu nebylo vůbec nic jednoduchého. Nejlépe našlápnuto na body měl Martin Krč, který měl výborný start v první jízdě a dokonce atakoval krásnou dvanáctou pozici. Diváci ho hnali dopředu, Martin na domácí trati bojoval ze všech sil a dlouho figuroval v elitní dvacítce. “Ke konci rozjížďky jsem bojoval tvrdě hned s několika jezdci, dokonce jsme do sebe na proskakovákáchi narazili, ale to je motokros. Škoda, chtělo by to s nimi jet více závodů, takhle ty zkušenosti prostě chybí, z jednoho závodu se zázraky dělat nedají. Přesto chci poděkovat Autoklubu ČR, že jsem zde mohl startovat a také svému týmu za podporu”,prohlásil Martin Krč.

Z trojlístku českých jezdců nakonec nejlepší umístění zaznamenal na dvoutaktní stopětadvacítce jedoucí Petr Polák, který ve svých patnácti letech sbíral první zkušenosti na takovéto úrovni mezi dospělými. Dojel obě jízdy a v celkovém součtu mu patřilo 29. místo. „Při sobotních trénincích jsem se seznamoval s konkurencí. Snažil jsem se zajet co nejrychlejší kolo, ale na 125ccm to bylo opravdu těžké. V kvalifikační jízdě jsem měl problémy s brýlemi, po pádu mi pak dost klouzaly rukavice, a tak jsem jízdu nedokončil. Do nedělního závodu jsem ale nastupoval s chutí. V první jízdě jsem měl dva drobné pády a bylo z toho nakonec 30. místo, ale druhá jízda mi vyšla dobře, s šestadvacátým místem jsem byl v takové konkurenci spokojen“, sdělil své dojmy po závodě Petr Polák.

Třetím českým jezdcem byl ve třídě MX2 Jan Vondrášek. Bohužel ani on si v nabité světové konkurenci na body nesáhl a skončil na celkovém 35. místě. O kvalitě startovního pole svědčí i to, že na body nedosáhl ani jediný slovenský reprezentant v Lokti Richard Šikyňa (26. místo).

Výsledky MX2: 1. D. Ferrandis (FRA, KAW) – 50b., 2. J. Seewer (SUI, SUZ) – 42b., 3. M. Anstie (GBR, HUS) – 42b. … 29. P. Polák (CZE, KTM) – umístění (30./26.), … 31. M. Krč (CZE, KTM) – umístění (22./28.), … 35. J. Vondrášek (CZE, KTM) – umístění (27./34.)

Český lékař FIMMartin Syrůčekse vyjádřil k hrozivě vypadajícímu úrazu Jonasse následovně: “Byl v bezvědomí, měl otřes mozku, dále má zlomené nosní kůstky. V nemocnici se podrobil CT mozku, důležité je, že výsledek byl negativní. O kousek dál, co upadl Lotyš, měl ve stejný moment problémy také španělský závodník Zaragoza.Ten si zase při karambolu vykloubil rameno.”

                                                                                                                                        

EMX300

Jezdci evropské třídy dvoutaktů EMX300 odstartovali nedělní program, když na programu byly druhé finálové boje této kategorie. Čeští kluci bojovali jako lvi, kolem dráhy sice ještě nebyli diváci napěchováni, tak jako později odpoledne, ale i přesto byla atmosféra skvělá a naši se snažili celou jízdu. Sedmatřicetiletý matador Petr Bartoš dokonce dlouho vedl a za ním byla v těsném závěsu červená tabulka vedoucího muže seriáluMika Krase z Nizozemí. Ten se sice v závěru dostal před Bartoše, ale to Petra vůbec nerozhodilo, protože v sázce byla stříbrná medaile. „Jsem ohromně dojat a šťastný, že mi to zde po smolném loňsku takhle dopadlo. Měl jsem stejný cíl, bojovat o bednu a prohnat zdejší evropskou špičku. Děkuji moc lidem, co mě povzbuzovali kolem dráhy, chci také poděkovat týmu, rodině, prostě všem co mě sem přijeli podpořit. Nyní si jedu odpočinout na krátkou dovolenou s rodinou na Slovensko, ale potom už zase nastane normální tréninkový proces, protože se blíží další díl českého šampionátu v Kaplici”, nadšeně sdělil své pocity Bartoš.

Tvrdě šel dopředu ve druhé jízdě i Václav Kovář, cílem po bojovném výkonu prolétl jako čtvrtý. „Tento závod pro mě byl určitým zpestřením. Na půjčené dvoutaktní motorce KTM 250 SX od svého sponzora jsem měl před závodem najeté sotva dvě hodiny. Trať mi ale už v sobotu dopoledne sedla, bavilo mě to, což se myslím podepsalo i na výsledku v kvalifikaci (4. místo). Odpoledne jsem pak měl v první jízdě katastrofální start. Z devětadvacátého místa jsem nakonec postoupil jen na místo deváté. V nedělní druhé jízdě se mi start povedl o trochu lépe a nakonec jsem to dotáhl až na čtvrté místo, když jsem cílem proskakoval se ztrátou zhruba jedné desetiny vteřiny na třetího. Se svým výkonem v Lokti jsem úplně spokojen nebyl, ale na druhou stranu jsem si hezky zazávodil a získal zase další důležité zkušenosti. Chtěl bych poděkovat mamce, taťkovi a svému týmu. Také skvělému publiku, které mě hnalo dopředu!“Další z trojice českých reprezentantůDominik Procházka jel také velice dobře, zúročil svou intenzivní přípravu na tento závod, ve druhé jízděvybojovaldokonce desáté místo a celkově byl se svým strojem ČZ klasifikován jako dvanáctý.

Výsledky EMX300:1. M. Kras (NED, KTM) – 45b., 2. P. Bartoš (CZE, KTM) – 38b., 3. Y. Martens (BEL, HUS) – 35b., 4. V. Kovář (CZE, KTM) – 30b. … 12. D. Procházka (CZE, ČZ) – 15b.

 

Finálový závod EMX65

Čtyřicet nejlepších evropských motokrosařů ve věku 7-12 let se sešlo ve finálovém závodě ME třídy EMX65ccm. Účast si jezdci zajistili v pěti kvalifikačních závodech čtyřech evropských zón, zeměpisně rozdělených, když z každé postupovalo deset nejlepších jezdců. Z té nejsilnější, severozápadní zóny, kam patřila i Česká Republika, se probojovali hned tři čeští reprezentanti. Nejlépe z nich si v Lokti vedl Tomáš Pikart, který obsadil celkové 18. místo. „Po startu první jízdy jsem se připletl do pádu několika jezdců hned v první zatáčce. Snažil jsem se ztrátu stáhnout, dostal jsem se na devatenácté místo, ale pak jsem měl po souboji se soupeřem další pád a jízdu jsem dokončil na 21. místě. Ve druhé rozjížďce jsem si zase v první zatáčce ‚zašlápl‘ motorku a z předposledního místa jsem to dotáhl na 12. místo. Byly to pro mě krásné závody, super byli i diváci. Děkuji za podporu svému týmu a rodině!“ sdělil nám po závodech své dojmy Tomáš Pikart.

První jízdu této třídy vyhrál Nizozemec Ivano van Erp, ve druhé však závod nedokončil. Šance se chopil Lotyš EdvardsBidzans, který byl v první jízdě třetí a druhou vyhrál. K jeho vítězství bezpochyby mimo jiné přispělo i to, že jako jediný skákal najednou již zmíněný obávaný „step down“. V cíli druhé jízdy byl zaznamenán s více jak desetivteřinovým náskokem před celkově druhým Italem Luigi Matteo Russim a třetím Nizozemcem Sem de Langem, kteří spolu sváděli urputné souboje o zbylé vavříny.

Z našich reprezentantů se kromě celkově osmnáctého Tomáš Pikarta umístil na 20. místě Adam Máj, Julius Mikula v početné a kvalitní konkurenci na body nedosáhl, celkově byl hodnocen jako jednatřicátý. Na startu bohužel chyběli vítězové svých hned dvou zón a jedni z hlavních favoritů této třídy, momentálně zraněný Belgičan LiamEverts (zlomená klíční kost), syn nejlepšího motokrosaře všech dob Stefana Evertse a také rychlý a v Čechách známý Rumun Mario Popovici (zlomená ruka). Oba si svá zranění přivodili v rámci intenzivních příprav na tento závod. I to ale ke sportu bohužel patří…

 

Finálový závod EMX85

Také ve třídě 85ccm (12-15 let) bojovalo 40 nejlepších kvalifikovaných závodníků z celé Evropy. Zde jsme bohužel neměli jako Česká republika zastoupení žádné, protože se nikomu nepodařilo projít sítem kvalifikace. Obrovský úspěch však slavil v českém motokrosu dlouhodobě zabydlený Rakušan Rene Hofer, ve svých čtrnácti letech již dvojnásobný juniorský mistr ČR. Suverénně vyhrál obě jízdy a své počínání popsal po závodě takto: „Podařilo se mi již v kvalifikaci zajet nejrychlejší čas, čímž jsem si zajistil poleposition pro obě finálové jízdy. V první sobotní jízdě jsem pak ale špatně odstartoval, z první zatáčky jsem vyjížděl až na 16. místě. Během pěti kol se mi ale podařilo propracovat do čela. Udělal jsem si i potřebný drobný náskok.Poté, co začalo během jízdy pršet, jsem pak raději jel hlavou a vítězství se mi podařilo udržet. Na rozhodující druhou nedělní jízdu to pro mě bylo nekonečné čekání. Do ní se mi podařilo odstartovat již lépe, někde kolem osmého místa. Rychle se mi podařilo dostat na druhé místo a ještě před polovinou rozjížďky jsem se dostal do čela. Pak už jsem si jel své tempo, a když jsem viděl jako první šachovnicový prapor, měl jsem z toho nesmírnou radost. Je to zatím největší úspěch v mé motokrosové kariéře a chtěl bych tímto poděkovat všem mým sponzorům, rodině a fanouškům!“

 

Druhé místo vybojoval v Lokti Španěl Oriol Oliver, bronz pak putuje do Itálie a jeho majitelem je Alessandro Facca. Čtvrtým místem ve druhé jízdě se též blýskl mladý Maďar Adam Kovacs. Také onmá na svém kontě již dva tituly juniorského Mistra ČR. Příští rok bude věkem spadat stále do této kategorie a tak může jistě pomýšlet na velice solidní umístění.

 

Velké poděkování a také závěrečné slovo patří pořadateli: „Jsme rádi, že jsme po roce mohli do Lokte opět přivést světovou špičku motokrosu a divákům tak nabídnout jedinečnou sportovní podívanou. Byl to velice nabitý víkend za rekordní účasti 25000 diváků, kteří dokázali vytvořit perfektní atmosféru. Organizačně se také vše vydařilo, byli jsme ze strany FIM ohodnoceni jako jeden z nejlepších podniků letošní sezóny. V neděli 2. října se u nás pojede ještě poslední závod ze seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky, kam bychom tímto všechny rádi pozvali”, uvedl spokojený ředitel závoduZdeněk Dvořák z AMK Loket v AČR.

 

Foto: Daniel Rais

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno